Polifenolik bileşiklerin kanser oluşumu ve progresyonunda görev alan bazı genlerin ekspresyon düzeylerine etkilerinin araştırılması
Researching of the effects of polyphenolic compounds on expression levels of some genes participate in cancer formation and progression
- Tez No: 654160
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇİL ERDEN TAYHAN, PROF. DR. ESRA KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüzde hücre bölünme ve büyümesinden sorumlu biyokimyasal mekanizmalar, hücre büyümesini uyaran moleküller, büyüme mekanizmasını kontrol eden proteinler, gerektiği zamanda büyümenin sınırlandırılmasından sorumlu olan genler ve mekanizmalar ile kanser oluşumu ve gelişimi, moleküler düzeyde açıklanmaya çalışılmaktadır. Apoptoz, vücuttaki ana tümör baskılama mekanizmasıdır. Apoptozun düzenlenmesinde Bcl-2 ailesi, p53, kaspazlar, sitokrom-c gibi proteinler görev almaktadır. Hücrelerin apoptoza eğilimli olup olmaması bu moleküllerin ve proteinlerin sentezinden sorumlu olan genlerin ekspresyonuna bağlıdır. Kanser tedavisinde klasik kemoterapötiklerin kullanılmasının yanı sıra, tedavi etkinliğinin arttırılması için yeni ilaç hedefleri araştırılmakta ve yeni moleküller tanımlanmaya çalışılmaktadır. Kullanılan ajanların kanser hücreleri üzerindeki etkisinin belirlenmesinde ve kanser tedavisi için aday molekül olarak kullanılmasında hücre hatlarında in vitro olarak yapılan araştırmalar büyük öneme sahiptir. Maddelerin biyokimyasal ve moleküler etki mekanizmasının anlaşılması hedefe yönelik geliştirilecek yeni ilaç araştırılmaları açısından oldukça önemlidir. Açıklanan bu hususlar çerçevesinde, bu tez kapsamında, polifenolik bileşiklerin kanser oluşumu ve progresyonunda görev alan bazı genlerin ekspresyon düzeylerine etkilerinin araştırılmasıyla, hedefe yönelik tedavi geliştirilmesi yönünde yapılan çalışmalara katkı sunulduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, biochemical mechanisms responsible for cell division and growth, molecules that stimulate cell growth, proteins that control the growth mechanism, genes and mechanisms responsible for limiting growth when necessary, and cancer formation and development are tried to be explained at the molecular level. Apoptosis is the main tumor suppression mechanism in the body. Proteins such as Bcl-2 family, p53, kaspases, cytochrome-c are used in the regulation of apoptosis. Whether cells are prone to apoposis depends on the expression of genes responsible for the synthesis of these molecules and proteins. In addition to using classical chemotherapeutics in cancer treatment, new drug targets are being investigated to improve treatment effectiveness and new molecules are being tried to be identified. In vitro research in cell lines is of great importance in determining the effect of the agents used on cancer cells and using them as candidate molecules for cancer treatment. Understanding the biochemical and molecular mechanism of action of substances is very important for researching new drugs to be developed for the goal. Within the framework of these issues, it is believed that within the scope of this thesis, the effects of certain genes involved in the formation and development of cancer of polyphenolic compounds on expression levels are investigated and contributed to the studies carried out in the development of targeted treatment.