In silico target prediction of 6-gingerol and similar compounds as possible anticancer agents.
Antikanser etkili 6-gingerol ve benzeri bileşiklerin olası ın silico hedeflerinin tahmini.
  1. Tez No: 778122
  2. Yazar: NOUR AL MASSRI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENİSE ECE GÜRDAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÇİN TUĞCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kanser halen milyonlarca insanı etkilemekte ve dünya çapında hastalık ve ölümlere neden olmaktadır. Yaygınlığı nedeniyle, yeni antikanser ilaçların keşfi farmasötik kimyada her zaman popüler bir konu olmuştur. Doğal ürünler, güvenilir bir biyoaktif madde kaynağı ve yeni terapötik ipuçları için zengin bir kaynak sağlar. Ayrıca, bitkisel maddeler daha az yan etkiye sahiptir, nispeten ekonomiktir ve güçlü bir alternatif sunar. Bu nedenlerle, çalışmada, zencefildeki (Zingiber officinale Roscoe) polifenollerden biri olan ve özellikle antikanser aktivite olmak üzere çeşitli biyolojik aktivitelerle karakterize edilen 6-gingerol üzerine odaklanıldı. İlk olarak benzerlik taraması kullanarak 6-gingerol'ün benzer analoglarını tarandı ve daha sonra in silico hedef belirleme sunucuları kullanılarak 6-gingerol ve benzer bileşiklerinin varsayılan biyolojik hedefleri araştırıldı. Özellikle bir antikanser hedef olarak kinazlar üzerindeki etkisine odaklanıldı. 6-gingerol ve benzerleri için B-Raf proto-onkojen serin/treonin kinaz (B-RAF), Janus kinaz (JAK1/2), hücre dışı sinyale düzenlenen kinaz (ERK1(MAPK3)) ve insan p38 mitojen-aktive kinazı (p38γ) ile kenetlenme çalışmaları gerçekleştirildi. Hesaplamalı çalışmalar, vanilglikol, L-(+)-vanilmandelik asit, dehidrozingeron, 2-metoksiestron, metilvanilat, dihidrokoniferil aldehit, pratensein, asetovanillon, asetosiringon, likokalkon B, izoferulik asit, kurkumin PE ve koniferaldehitin bu hedeflerden en az biriyle etkileşime girebileceğini ortaya koymuştur. Ayrıca, incelenen tüm bu bileşikler Lipinski'nin beş kuralını karşılamıştır. Toksisite tahminleri için kullanılan hesaplamalı yaklaşımlar, bileşiklerin hiçbirinin kardiyak ve hepatik organlar üzerinde toksisiteye sahip olmadığını ortaya koymuştur. Ayrıca, seçilen bu bileşikler bir veya daha fazla tümör hücresi üzerinde toksisiteye sahiptir. Sonuç olarak, in silico hedef ve toksisite tahminleri, 6-gingerol ile benzer moleküller olan bu bileşiklerin, gelecekteki öncü optimizasyon çalışmalarında daha da geliştirilebilecek potansiyel antikanser adaylar olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Cancer still affects millions of people and causes death around the globe. Due to its prevalence, the discovery of novel anticancer drugs has always been a hot topic in pharmaceutical chemistry. Natural products provide a reliable source of bioactive substances and a rich resource for novel therapeutic leads. Also, the phyto-substances have fewer side effects, are relatively affordable, and offer a potent alternative. Hence, in our study, the 6-gingerol was focused on, as one of the polyphenols in ginger (Zingiber officinale Roscoe) characterized by a diversity of biological activities, specifically anti-cancer activity. Similar analogues of 6-gingerol were firstly screened by using similarity screening and then the putative biological targets of 6-gingerol and its similar compounds were investigated by using in silico target fishing servers. Their effect on the kinases as an anti-cancer target were specifically focused on. The docking study was performed for the 6-gingerol and its similars with the B-Raf proto-oncogene serine/threonine kinase (BRAF), Janus kinase (JAK1/2), extracellular signal-regulated kinase (ERK1(MAPK3)), and human p38 mitogen-activated kinase (p38γ) crystal structures. Computational studies revealed that vanylglycol, L-(+)-vanillylmandelic acid, dehydrozingerone, 2-methoxyestrone, methylvanillate, dihydroconiferyl aldehyde, pratensein, acetovanillone, acetosyringone, licochalcone B, isoferulic acid, curcumin PE, and coniferaldehyde can interact with at least one of these targets. Also, all these studied compounds satisfied Lipinski's rule of five. The computational approaches that were used for toxicity predictions revealed that none of the compounds have toxicity on cardiac and hepatic organs. Furthermore, these selected compounds have toxicities on one or more tumor cells. Eventually, the in silico target and toxicity predictions revealed that these similar molecules to 6-gingerol, are possible anticancer candidates that could be developed further within future lead optimization studies.