Sandviç kirişlerin batma yüklerinin sayısal olarak belirlenmesi
Numerical determination of indentation loads sandwich beams
- Tez No: 654161
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET UFUK ÇAĞDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada, metal yüzlü ve köpük çekirdekli sandviç kirişlerin yarı-statik tekil yükler altında ön-batma yüklerinin incelemesi üzerine çalışılmıştır. Literatürde mevcut olan deney sonuçları ve analitik sonuçlar nonlineer bir sayısal model geliştirilerek elde edilen ön-batma yükleri mevcut çalışmada elde edilmiş olan sayısal model ile ön-batma yüküne yakın bir sonuç elde edileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the investigation of pre-indentation loads of metal faced and foam cored sandwich beams under quasi-static concentrated loads was studied. Experimental and analytical results available in the literature show that the pre-indentation loads obtained by developing a nonlinear numerical model will give a result close to the pre-indentation load in numerical model obtained in the present study.