Pi-Sigma yapay sinir ağları ile turist sayısı tahmini
Forecasting number of tourists with Pi-Sigma artificial neural networks
  1. Tez No: 654185
  2. Yazar: MUZHDA MAMMADOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL EĞRİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Son yıllarda zaman serilerinin öngörü problemi için yapay sinir ağları güçlü bir seçenek oluşturmaktadır. Yüksek dereceli yapay sinir ağlarının klasik yapay sinir ağlarına göre daha başarılı sonuçlar ürettiği iddia edilmektedir. Bu çalışmada Pi-Sigma yapay sinir ağının Türkiye'ye gelen yabancı turist sayısı zaman serisini öngörmedeki performansı araştırılmıştır. Pi-Sigma yapay sinir ağının performansı, klasik öngörü yöntemleri ve alternatif yapay sinir yöntemleri ile çeşitli istatistik ve Nemenyi testi kullanılarak karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar tablo ve şekiller yardımıyla yorumlanarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Artificial neural networks are powerful alternatives to well-known forecasting methods. It is asserted that high order neural networks produce better forecasting results than classical artificial neural networks. In this study, the forecasting performance of pi-sigma artificial neural networks on number of foreign arrivals to Turkey time series are investigated. The performance of pi-sigma artificial neural networks is compared with classical forecasting methods and alternative artificial neural networks by using various statistics and Nemenyi test. The obtained results presented by tables and figures.