Finansal risklerin ve krizlerin türev ürünlerle yönetimi ve BİST 50 üzerine bir inceleme – BİST 50 – holdingler
This study investigated financial risks and management of crisis with derivative products and analysis of BIST 50
- Tez No: 654190
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERT AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma, finansal risklerin ve krizlerin türev ürünlerle yönetimi ve BİST 50 üzerine bir inceleme olarak ele alınmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, finansal riskler nasıl ortaya çıktığı, Küresel ekonomiyi nasıl etkisi altına aldığı, Finansal risklere karşı yatırımcının davranışlarının ne olduğu, Risklerin sınıflandırarak nasıl önlenebileceği ve nasıl ölçüleceği detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, ekonomideki kriz kavramı açıklanmış, Finansal sistem ve finansal kriz açıklanarak dünyada ve Türkiye'de yaşanılan önemli krizler incelenmiş. Krizlerin işletmelere etkisi üzerinde durulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde, risklerin sınıflandırılmasıyla ortaya çıkan sistematik riskten türev ürünlerle nasıl korunduğu açıklanmıştır. Türev ürünlerin neler olduğu ve sözleşme şekilleri Forward, Vadeli İşlem (Futures), Opsiyon ve Swap sözleşmeleri açıklanmıştır. Türkiye deki gelişiminin anlatıldığı üçüncü bölümde türev ürünlerin işlem gördüğü piyasanın dünyada ve Türkiye' de nasıl kurulduğu neden böyle bir piyasaya ihtiyaç olduğu anlatılmıştır. Türkiye 'deki gelişimi ve borsanın işleyişi açıklanmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde 2012 -2018 yılları arasında BİST 50 Endeksi'nde yer alan holdinglerin bağımsız denetimden geçmiş finansal tablo ve dipnotları esas alınarak holdinglerin etkisinde kaldıkları riskler ve yönetim politikaları, türev ürün kullanımları ve türev ürünlerle hangi risklerin yönetimin amaçlandığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The first section of the study examines how financial crisis showed up, how it penetrated global economy, what are the investors' attitudes towards financial crisis, how risks can be prevented by classification and how to measure it in detail. In the second section, economic crisis concept explained, important crisis in Turkey be examined by explaining financial system and financial crisis. Also, the study put emphasis on the impact of the crisis on businesses. In the third section of the study, it is explained how to protect against systematic risk with the classification of risks with derivative products. Meaning of derivative products and contracting types such as Forwards, Futures, Option and Swap had explained. In the third section that discusses the developments in Turkey, the market traded derivative products in the world and why it was established in Turkey described how the need for such a market. It's development in Turkey and stock market functioning had explained in detail. In the fourth section of the study, based on the independently audited financial tables and footnotes of the holding companies which included in BIST 50 Index between 2012-2018 years, the risks and management policies, use of derivative products and which risks' management are targeted by using derivative products had investigated.