Anne sütü, anne sütü ile birlikte formüla ve yalnızca formüla ile beslenen 0-6 aylık bebeklerin büyüme paternlerinin karşılaştırılması
A comparison of growth paterns of babies of 0-6 months feed with breast milk, breast milk and form only
- Tez No: 654191
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM SAMANCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmada amacımız, hayatın ilk 6 ayındaki farklı beslenme modellerinin bebeğin ilk yılı sonundaki fiziksel büyümesine olan etkisini araştırmaktır. Gereç ve yöntem: Hastanemiz, Aşı ve Sağlam çocuk polikliniğine Şubat 2008-Kasım 2009 tarihleri arasında düzenli olarak başvuran olgular, büyüme- gelişme ve aşı dosyaları incelendi. İncelenen olgularda, sadece anne sütü (AS) ile beslenenler, anne sütü ile birlikte mama alanlar ve yalnızca mama ile beslenen bebeklerin büyüme ve gelişmeleri ülkemiz için geliştirilmiş gelişme kriterlerine göre değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya, 28 olgu (14 kız, 14 erkek) sadece anne sütü ile beslenen, 25 (14 kız, 11 erkek) olgu anne sütü ile beraber mama ile beslenen ve 22 (11 kız, 11 erkek) olgu olmak üzere toplam 75 bebek alındı. Olgularımızın beslenme şekillerine göre boy uzaması ve ilk 4 aydaki vücut ağırlıklarında her üç grup arasında fark görülmedi. (p>0.05) Ancak 4.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objectives: The aim of this study was to investigate the effects of different feeding type on the physical growth of infants in the first 12 months of life. Materials and methods: Seventy-five infants who visited the children outpatient clinics or/and vaccination clinics regularly were recruited for the study. They were classified into breast feeding group (N=28, 14 male and 14 female), Formula feeding group (N=22, 11 male, 11 female), and mixed feeding group (N=25, 14 male, 11 female) according to the feedings types before 6-months-old. The growth indices were measured and standardized growth charts for Turkish children were used for comparison. Results: The body weight and lengths of infants in the all three groups showed no statistical difference for the first 4 months according to the feeding types (p>0.05). However, growth of the infants with formula feeding and mixed feeding began to exceed the breast feed group gradually from the 4 months on.