Batı Afrika'da yerel kalkınma dinamikleri ve aktörleri: Orta Togo Bölgesi örneği
Local development's dynamics and actors in West-Africa: Example of Central Region of Togo
  1. Tez No: 654189
  2. Yazar: ABDOU WAHABI ABDOU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH TOPÇUOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
Kalkınma konusu, özellikle yoksul ülkelerin bakış açısından çok önemli bir konudur. Ancak bu konu, küreselleşme ve devletlerarasındaki ve hatta kıtalar arasındaki değişimler nedeniyle gelişmiş ülkeler için de endişe verici bir konudur. 2000'li yılların başından bu yana, göç ve kalkınma arasındaki bağlantısı araştırmacılar tarafından ve ulusal ve uluslararası kalkınma kurumları içinde tartışılmaktadır. Küresel bağlamda, göçmenler işgücü ihtiyaçlarını doldurarak ve vergi ödeyerek ev sahibi ülkelere ekonomik olarak katkıda bulunmaktadır. Ancak ayrılış ülkelerindeki katkıları hâlâ belirsizdir, çünkü ayrılmaları beyin göçüne neden olabilmektedir. Akademik çalışmalar tarafından üretilen sonuçlar heterojendir ve genelleme yapılmasına izin vermez. Bu nedenle, göçmenlerin kendi toplumlarının gelişimine katkısı sorunu hâlâ devam etmektedir. Bu çalışma, yerel kalkınmanın bir aktör olarak diasporanın eylemlerinin Togo'nun Orta Bölgesi'nin yerel kalkınmasına katkısını vurgulamayı amaçlamaktadır. Bu çalışmanın ana hipotezi, diasporanın eylemleri Orta Togo Bölgesi'nin yerel kalkınmasına katkıda bulunmaktadır. Bu çalışmanın referans teorileri ise, bir yandan Fransız Okulunun ve Kanada Okulunun yerel kalkınma teorik yaklaşımlarıdır. Öte yandan, göçmen ile köken toplumu arasındaki bağlantıyı açıklayan ulusaşırcılık teorisi de dâhil olmak üzere göçmen yaklaşımlardan bahsedilmektedir. Bu çalışma belgesel kaynaklarını, niceliksel ve niteliksel yöntemlerden seçilen yerel halktan katılımcı örneğinden alan verilerini toplamak için kullanmıştır. Kısacası, bu çalışma göçmenlerin eylemlerinin, özellikle ekonomik, kültürel ve sosyo-insani seviyelerde olmak üzere çeşitli alanlarda, bireysel ve topluluk düzeyinde Orta Togo Bölgesi'nin yerel kalkınma üzerinde gerçek ama sınırlı bir etkiye sahip olduğu sonucuna varmaktadır. Ayrıca, göçmenlerin katılımı, yerel halktan ve diğer kalkınma aktörlerinden gelen ve Togo devlet yetkililerinden kaynaklanan bazı engellerle karşı karşıya kalmaktadır.
Özet (Çeviri)
Development is a relevant issue especially from the poor countries' point of view. But this issue is also a concern for developed countries because of globalization and exchanges between States. Since the beginning of the 2000s, the link between migration and development has been debated by researchers and within national and international development institutions. In a global context, migrants contribute economically to their host countries by filling labor needs and paying taxes. In the countries of departure, however, their contributions remain ambiguous. The question of the contribution of emigrants to the development of their home societies remains. This study aims to highlight the contribution of diaspora's actions to local development of the Central Region of Togo. The main hypothesis of this study is that the actions of the diaspora contribute to the local development of the Central Region of Togo. Reference Theories of this work are on the one hand, the Local Development theoretical approaches of the French School and those of the Canadian School. On the other hand, migratory approaches including the theory of transnationalism that explain the link between the emigrant and his society of origin are mentioned. This study has used documentary sources, quantitative and qualitative methods to collect field data from a selected sample of the population. This thesis concludes that the actions of emigrants have a real impact on the local development of the Central Region of Togo at the individual and community level, in various fields, particularly in economic, cultural and socio-humanitarian levels.