Reklamlarda kadın imgesi kullanımının, marka imajına ve satın alma niyeti üzerine etkisi
The effect of advertorial use of female figure on brand image and purchase intention
- Tez No: 654207
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESEN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Üretimdeki artışa paralel olarak marka sayıları da artmakta ve bu markalar pazarda rekabetin artmasına neden olmaktadır. Rekabetteki bu artışa bağlı olarak tüketicide satın alma niyeti oluşturmaya yardımcı olması için markalar, tutundurma karması elemanlarından biri olan reklamı tercih etmektedir. Reklamlarda kullanılan imgeler aracılığıyla hedef kitlenin kararlarını etkilemek ve marka imajını güçlendirmek temel amacı oluşturmaktadır. Reklamlarda kullanılan imgelerden biri olan kadın imgesi, reklamların hatırlanmasına ve satışlarını artırmaya katkısı olduğu için sıklıkla işletmeler tarafından kullanılan bir yöntemdir. Belirtilen bu nedenlerden dolayı çalışmanın amacı, reklamlarda kullanılan kadın imgelerinin marka imajı ve satın alma niyeti üzerine etkisini incelemek olarak belirlenmiştir. Reklamlarda kadın imgesi kullanımının; marka imajı ve satın alma niyeti üzerinde etkisini ve bu kavramlar arasında ilişki olup olmadığını anlamak için anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemi zaman, maliyet gibi temel kısıtlar nedeniyle Konya ili merkezi ile sınırlı tutulmuştur. Anketler kolayda örnekleme yöntemi ile 508 kişiye ulaşılarak cevaplandırılmıştır. Araştırma sonucunda reklamlarda kadın imgesi kullanımının, marka imajı ve satın alma niyeti üzerinde etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Correspondingly with the increase in production, the number of brands is also increasing and these brands cause an increase in competition in the market. Due to this increase in competition, brands prefer advertising, which is one of the elements of the promotional mix, to help create purchasing intention in consumers. The main purpose is to influence the decisions of the target market and strengthen the brand image through the images used in advertisements. The female image, one of the images used in advertisements, is frequently preferred by companies because it contributes to the recallment of advertisements and increase their sales. For these reasons, the aim of the study was determined to examine the effect of female images used in advertisements on brand image and purchase intention. The use of female image in advertisements; A questionnaire was conducted to understand the effect on the brand image and purchase intention and whether there is a relationship between these concepts. The sample of the study was limited by Konya city center due to basic constraints such as time and cost. The questionnaires were answered by reaching 508 people using the convenience sampling method. As a result of the research, it was concluded that the use of female image in advertisements has an effect on brand image and purchase intention.