Siyasi ideolojilerin sembolleştirilmesi: Türkiye'de 1960-1980 döneminde siyasi ideolojilerin sembolleri
Symbolization of the political ideologies: Symbols of political ideologies in Turkey in 1960-1980 period
  1. Tez No: 654217
  2. Yazar: ZİYA KIVANÇ KIRAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ALPAY KARASOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 289
Özet
Bu tez siyasi ideolojilerin sembolleri nasıl ve hangi biçimleri ile kullandıklarına odaklanmıştır. İki kavram arasındaki karşılıklı süreçleri açıklayabilmek için Türkiye'de ideolojilerin faal biçimde görünürlük kazandıkları zaman dilimi olarak 1960-1980 arası dönem seçilmiştir. Çalışma, ideoloji ve sembolleri karmaşık doğalarının ötesinde“anlam”kavramı etrafında açıklamıştır. Sembollerin ideolojik olarak işlevleri bazı kuramlar ışığında değerlendirilmiş, siyasi ideolojilerin rasyonel bir içerikten çok duygusal uyarıcı olmaları noktasına vurgu yapılarak kitleleri etkileme ve daha fazla taraftar elde etme faaliyetlerinde sembollerin nasıl kullanıldığı araştırılmıştı. Bir siyasi sembolizm okuması olarak tanımlanabilecek çalışma için hem siyasi iletişim hem siyasi antropoloji hem siyasi tarih ve hem de siyaset sosyolojisi gibi çoklu bilimsel alanda literatür taraması yapılmıştır. Çalışma için seçilen yirmi yıllık zaman diliminde Türkiye'de devletin kurucu ve resmi ideolojisi olarak Kemalizm incelenmiş ayrıca milliyetçilik, muhafazakârlık ve sol akımlar da kullandıkları sembolik diller ve sembolik biçimler açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on how and in what forms political ideologies use symbols. Since the ideologies actively gain visibility in this time period in Turkey, the period between 1960-1980 has been selected in order to explain reciprocal process between the two concepts. The study explained ideologies and symbols within the concept of“meaning”beyond their complex nature. The ideological functions of the symbols were evaluated in the light of some theories, and it was investigated how the symbols were used in influencing the masses and gaining more supporters by emphasizing the point that political ideologies are emotional stimuli rather than a rational content. For the study, which can be defined as a political symbolism reading, a literature review was made in multiple scientific fields such as political communication, political anthropology, political history and political sociology. Within the the twenty-year time period, Kemalism has been investigated as the founding and the official ideology of state. Also the nationalism, conservatism and the left ideologies are evaluated in terms of symbolic languages and symbolic forms they use.