Giresun'da siyasi ideolojilere göre din ve dindarlık
Religion and religiosity according to political ideologies in Giresun
  1. Tez No: 946854
  2. Yazar: TANER ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RASİM BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışma Giresun özelinde siyasi ideolojilerin din ve dindarlık yaklaşımına etkisinin olup olmadığını anlamak için yapılmıştır. Öncelikle Giresun'un milli ve dini kimliğini oluşturan yapılanmalar ile şehirdeki en etkili ideolojiler tespit edilmiştir. Bunun için nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi yapılmıştır. Sonrasında Giresun'da ikamet eden yükseköğretim mezunu Y kuşağına mensup bireylerle mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Yapılan mülakatlarda katılımcıların mevcut iktidar, muhalefet ve ittifaklar hakkındaki görüşleri alınmıştır. Ayrıca siyasi partilerde ve siyasi liderlerde görmek istedikleri özellikler ile dinin inanç, ibadet, bilgi ve etki boyutuna yönelik yaklaşımları ortaya çıkarılmıştır. Buna göre milliyetçi, muhafazakâr ve sosyal demokrat ideolojilerin dini yaklaşımları İslami kaynaklar referans alınarak değerlendirilmiştir. Siyasi beklentiler noktasında ideolojiler arasında bir uyum varken; dini yaklaşımlarda ahiret hayatının muhteviyatı, geleneksel batıl inançlar, faiz, kendini dindar hissetme, miras, kadın erkek ilişkileri ve din eğitiminden memnuniyetsizlik hususlarında farklılıklar görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to understand whether political ideologies have an effect on the approach to religion and religiosity in Giresun. First of all, the structures that constitute the national and religious identity of Giresun and the most effective ideologies in the city were determined. For this purpose, a document review was conducted from qualitative research methods. Afterwards, interviews were conducted with individuals from the Y generation who are higher education graduates residing in Giresun. In the interviews, the participants' opinions about the current government, opposition and alliances were taken. In addition, the characteristics they wanted to see in political parties and political leaders and their approaches to the dimensions of faith, worship, knowledge and influence of religion were revealed. Accordingly, the religious approaches of nationalist, conservative and social democratic ideologies were evaluated by taking Islamic sources as reference. While there is harmony between ideologies in terms of political expectations; differences have been observed in religious approaches regarding the content of the afterlife, traditional superstitions, interest, feeling religious, inheritance, male-female relations and dissatisfaction with religious education.