Lise öğrencilerinin mükemmeliyetçilik özellikleri ile sosyal medya kullanım tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi; İstanbul ili Şişli ilçesi örneği
Invastigation of high school student' relationship between the perfectionism characteristics and attitudes of social media usage: Example of Şişli district of Istanbul
- Tez No: 654228
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN KAZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Sosyal medya insanlar arasında etkileşimi sağlayan ve olumlu-olumsuz günümüz insanın yaşam biçimini etkisi altına alan bir platformdur. Mükemmeliyetçilik, bireyin yapılan her işte başarılı olma zorunluluğu ve başkalarından onay alamadığında kötü hissetmesi olarak tanımlanmaktadır. Sosyal medyada sadece başka insanların onayını alabilmek amacıyla çabalayan ve kendine yüksek standartlar koyan mükemmeliyetçi bireylerin ortaya çıkmasına sebep de olabilmektedir. Bu araştırmanın amacı, lise öğrencilerinin mükemmeliyetçilik özellikleri ile sosyal medya kullanım tutumları arasındaki ilişkisini incelemektir. Araştırmanın örneklemi İstanbul ili Şişli ilçesinde bulunan 4 ortaöğretim kurumunda öğrenim gören 9., 10., 11. sınıflarda okuyan 589 öğrenciden oluşmaktadır. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Olumlu-Olumsuz Mükemmeliyetçilik Ölçeği ve Sosyal Medya Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Çalışma grubundan alınan verilerin analizinde SPSS 25 programı kullanılmıştır. Veriler, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonu, çoklu doğrusal regresyon, tek faktörlü ANOVA, çoklu karşılaştırma Scheffe testi ve bağımsız örneklemler t-testi ile incelenmiştir. Öğrencilerin Olumlu ve olumsuz Mükemmeliyetçilik alt ölçek puanları Sosyal Medya Tutum Ölçeği toplam puanlarını istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yordayıp yordamadığını bulmak amacıyla önce Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonu analizi yapılmıştır. Analiz sonrasında bağımlı değişken sosyal medya kullanım tutumları ile bağımsız değişken olumlu ve olumsuz mükemmeliyetçilik arasında anlamlı ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bağımsız değişkenlerin yordama güçlerini incelemek için çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Olumlu ve olumsuz mükemmeliyetçiliğin sosyal medya tutumlarının toplam varyansına katkısı %3 olduğu görülmüştür. Modele en fazla katkıyı ise Olumlu Mükemmeliyetçilik alt ölçeği sunmaktadır. Ayrıca kişisel bilgi formundan elde edilen bilgiler ile sosyal medya kullanım tutumları arasında ilişkiyi ortaya koyan sonuçlar elde edilmiştir. Bulgular alan yazını ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social media is a platform that enables interaction between people and influences the life style of today's people. Perfectionism is defined as the obligation of an individual to be successful in everything and feeling bad when he / she cannot get approval from others. Social media can also lead to the emergence of perfectionist individuals who strive to obtain the approval of other people and set high standards. The aim of this study is to investigate the relationship between high school students' perfectionism characteristics and social media usage attitudes. The research group of the study consists of 589 students from 9th, 10th and 11th grade studying in 4 secondary schools in Şişli district of İstanbul. In data collecting Personal Information Form, Pozitive and Negative Perfectionism Scale and Social Media Attitude Scale were used. IBM SPSS 25 was used to analyze the data received from the research groups. The data has been examined through Pearson Moments Multiplication Correlation, Multiple Linear Regression, One Factor ANOVA, Scheffe Test and Independent Samples t-Test. First, Pearson Moments Multiplication Correlation analysis was used to find out whether the students' Pozitive and Negative Perfectionism subscale scores predicted the Social Media Attitude Scale total scores statistically. After the analysis, it was concluded that there is a significant relationship between the dependent variable and Pozitive and Negative Perfectionism subscale scores. Multiple linear regression analysis was performed to examine the predictive value of the independent variables. As a result of this analysis, the contribution of independent variables to total variance of attitudes of social media usage was 3%. The most important contribution to the model is the Pozitive Perfectionism subscale. In addition, the results revealing the relationship between the information obtained from the personal information form and the attitudes of using social media were obtained. The findings were discussed in the light of the literature.