Ebeveynlerin beden algısı ve mükemmeliyetçilik düzeyleri ile lise öğrencilerinin beslenme davranışları ve beden algıları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between parents' body perception and perfectionism levels and high school students' nutrition behaviors and body perceptions
- Tez No: 983097
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Beslenme ve Diyetetik, Eğitim ve Öğretim, Psychology, Nutrition and Dietetics, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
Özet
Yeme davranışları; bireyin beden algısı, psikolojik özellikleri ve sosyal çevresi gibi çeşitli faktörlerden etkilenmektedir. Adölesan dönemde bu etmenlerin etkisi daha da belirginleşmekte ve ebeveyn tutumları öğrencilerin yeme davranışları üzerinde önemli rol oynamaktadır. Bu çalışma, ebeveynlerin mükemmeliyetçilik düzeyleri ve beden algıları ile adölesan bireylerin beden algıları ve yeme davranışları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Kesitsel türdeki bu araştırmada, yapılandırılmış anket formu katılımcılara yüz yüze uygulanmıştır. Anket formunun içeriğini demografik bilgiler, Hollanda Yeme Davranışı Anketi (DEBQ), Çok boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği (FMPS) ve Beden İmajı Ölçeği oluşturmaktadır. Araştırma, lisede öğrenim gören 450 adölesanın (225 kız, 225 erkek) katılımı ile yürütülmüştür. Çalışmaya katılan öğrencilerin yalnızca %33.3'ünün beden kitle indeksi persentili ideal aralıktaydı. Ebeveynlerin beden algısı ile adölesanların beden algısı arasında orta düzeyde ve pozitif bir ilişki bulunmuştur (r=0.574; p<0.01). Ebeveynlerin mükemmeliyetçilik düzeyi ile adölesanların beden algısı arasında da orta düzeyde pozitif bir ilişki saptanmıştır (r=0.463; p<0.01). Ebeveynlerin beden algısı ile adölesanların yeme davranışları arasında anlamlı ilişkiler belirlenmiştir (duygusal yeme için r=0.298; p<0.01, kısıtlayıcı yeme için r=0.432; p<0.01, dışsal yeme için r=0.298; p<0.01). Ayrıca ebeveynlerin mükemmeliyetçilik düzeyi ile adölesanların yeme davranışları arasında ilişkiler de belirlenmiştir (duygusal yeme için r=0.311; p<0.01, kısıtlayıcı yeme için r=0.368; p<0.01, dışsal yeme için r=0.287; p<0.01). Adölesanlar ve ebeveynlerinin beden algıları ve beslenme davranışları arasındaki bu ilişkiler konusunda farkındalık geliştirmeye yönelik müdahaleler gerçekleştirilmelidir. Okul temelli psikoeğitim uygulamalarının yaygınlaştırılması olası yeme davranışı problemlerinin önlenmesinde etkili bir strateji olabilir.
Özet (Çeviri)
Eating behaviors are influenced by various factors such as an individual's body image, psychological characteristics, and social environment. During adolescence, the effects of these factors become more pronounced, and parental attitudes play a significant role in students' eating behaviors. This study aims to examine the relationship between parents' levels of perfectionism and body image and adolescents' body image and eating behaviors. In this cross-sectional study, a structured questionnaire was administered to participants through face-to-face interviews. The questionnaire included demographic information, the Dutch Eating Behavior Questionnaire, the Multidimensional Perfectionism Scale, and the Body Image Scale. The research was conducted with the participation of 450 high school adolescents (225 girls and 225 boys). Only 33.3% of the students had a BMI percentile within the ideal range. A moderate and positive correlation was found between parents' body image and adolescents' body image (r = 0.574; p < 0.01). Similarly, a moderate positive relationship was identified between parents' perfectionism levels and adolescents' body image (r = 0.463; p < 0.01). Significant relationships were found between parents' body image and adolescents' eating behaviors (emotional eating: r = 0.298; p < 0.01, restrictive eating: r = 0.432; p < 0.01, external eating: r = 0.298; p < 0.01). Additionally, associations were observed between parents' perfectionism levels and adolescents' eating behaviors (emotional eating: r = 0.311; p < 0.01, restrictive eating: r = 0.368; p < 0.01, external eating: r = 0.287; p < 0.01). Interventions aimed at raising awareness about the relationships between adolescents' and their parents' body image and eating behaviors should be implemented. School-based psychoeducational programs may be an effective strategy in preventing potential eating behavior problems.