Cubesat design that includes temperature measurements of surface of cloud, land and sea on continuous thermal IR band
Termal IR bantta aralıksız bulut, kara ve deniz yüzeyi sıcaklık verilerimi elde edecek küp uydu tasarımı
- Tez No: 654229
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT NAZLIBİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri ve Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Savunma Elektroniği ve Yazılım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışmada, termal Infrared (IR) bantta aralıksız bulut, kara ve deniz yüzeyi sıcaklık verilerini elde edecek küp uydu tasarımının gerçekleşmesi hedeflenmektedir. Bu hedef doğrultusunda Infrared (IR) sensor aracılığıyla yüksek çözünürlükte ve görünür bantta bulut, kara ve deniz yüzeyi sıcaklık verileri elde edilecektir. Gerekli çözünürlük ve örneklem mesafesindeki bulut haraketlerinin sentezlenmesi sonucu rüzgar veya hava akımlarının tespiti ve veri aktarımının sağlanması amaçlanmıştır. Detaylı araştırmalar ve incelemeler sonucunda kullanılacak olan Infrared (IR) kamera seçilmiştir. Devamında Infrared (IR) özellikli kameradan en iyi sonucu elde edebilmek için içerisindeki Infrared (IR) sensor ve bunu destekleyen elektronik yapının hedefe uygun olduğu tespit edilmiştir. Bu tespit Dünya yüzeyinde görevini devam ettiren meteorolojik uydulardan faydalanılarak yapılmıştır. Gerekli tercihlerin yapılmasının ardından Dünya üzerindeki rüzgar veya hava akımlarının tespit ve veri aktarım denemeleri mikro uydu tasarımına başlanmıştır. Gerekli yeryüzü ölçümleri yeterli niteliğe sahip infrared (IR) kamera eşliğinde yapılmıştır. Tezin bu aşamasının başarılı bir şekilde tamamlanarak devamındaki aşamada Alçak Dünya Yörüngesi'nde (Low Earth Orbit) varlık gösteren küp uydular seviyesinde bulut hareketlerinin sentezlenmesi sonucu rüzgar veya hava akımlarının tespit ve veri aktarılması ilk kez gerçekleştirilmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
Main aim of this thesis is realization of the cubesat with handling temperature measures from the surfaces of cloud, land and sea in thermal infrared (IR) band continuously. In the direction of this target, temperature measures from the surfaces of cloud, sea and land will gain in high-resolution and visible band by infrared (IR) sensor. The result of synthesizing of cloud movements with the necessary resolution and sample distance, the detection of air currents or wind and data transferring are aimed. Infrared (IR) camera has been chosen with the result of detail researches and reviews. Continue on, the infrared (IR) sensor that located inside of the camera and electronic structure that support it are detected for the target to obtain the best results from the camera which has infrared (IR) properties. This identification has been made from the meteorological satellites that still on the mission of Earth's surface. After the necessary choices has been made, the tries of air currents or wind and data transferring of Earth's surface with starting of the cubesat design has been take placed. The necessary surface measures are made by the infrared (IR) camera which has enough qualifications. Successfully completing part of this study, in the following session detection of air currents or wind and data transferring from the result of synthesizing cloud movement will have been realized with showing the existence in Low Earth Orbit (LEO) at the level of cubesat.