Geleneksel kitle iletişim araçlarından dijital medyaya geçiş sürecinde değişen seçmen davranışları: Kuşaklar üzerine bir araştırma
Changing voting behaviour in the process of transition from traditional mass communication to digital media: A research on generation
  1. Tez No: 654235
  2. Yazar: ÖZGÜR EMEK KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA C. SADAKAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Relations, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Birey; yaşadığı coğrafya, konuştuğu dil, ait olduğu etnik ya da dini kimlik, kimliğini oluşturan biyolojik ya da toplumsal cinsiyet rolleri ile biyolojik yaşına göre kategorilere ayrılmaktadır. Bireyin kuşak kavramıyla tarif edilen aidiyeti, her ne kadar içinde bulunduğu yaşa göre belirleniyor olsa da kuşak ayrımının temelinde deneyimlenen ortak tecrübeler bulunmaktadır. Süreç içerisinde farklı kuşaklar farklı dönemler içerisinde yaşamış ve ekonomik, kültürel ve siyasal alanlarda olumlu ve olumsuz pek çok durumu ortaklaşa deneyimlemişlerdir. Kuşak farklılıkları ve bu farklılıklardan kaynaklanan çatışmalara ilişkin durum tespitleri İlk Çağ uygarlıklarına kadar uzanmaktadır. Söz gelimi günümüzden yaklaşık yirmi beş asır önce dahi genç ve yaşlı kuşaklar arasında belirgin farlılıkların bulunduğu bilinmektedir. Çalışma, Türkiye nüfusunun tamamını oluşturan“Sessiz Kuşak”,“Baby Boomer-Bebek Patlaması Kuşağı”,“X Kuşağı”,“Y Kuşağı”ve son olarak“Z Kuşağı”üyelerinin oy verme davranışlarını tarihsel bağlamda inceleme üzerine odaklanmıştır. Çalışmanın temel varsayımı iletişimin deneyimlenme biçiminde gözlenen değişimler ile iletişim araçlarının kullanılma sıklığında meydana gelen değişmelerin kuşaklararası oy verme eğilimleri üzerinde etkili olduğuna dayanmaktadır. Çalışmanın varsayımı; literatür taraması, durum tespiti, tarihsel vakıa incelemesi ve olgular arası sosyolojik vakıa ilişkisi üzerinden anlamlandırma yöntemleri kullanılarak kuramsal düzeyde sorgulanmaktadır. Bu maksatla yüz yüze iletişim deneyiminden geleneksel kitle iletişim araçlarına, geleneksel kitle iletişim araçlarından dijital iletişim platformlarına geçiş sürecinde değişen iletişim deneyiminin kuşaklararası oy verme davranışları üzerindeki etkileri anlaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Individual is categorized with regard to the environment he/she lives in, the language she/he speaks, the ethnic or religious identity, the biological or gender roles that make up her/his identity. Although the belonging of the individual, defined by the concept of generation, is determined based on his/her age, there have been common experiences on the basis of the generation distinction. The generations have survived in different periods and thus they have collectively experienced many positive and negative situations in economic, cultural and political fields. Generational differences, and due diligence related to conflicts coming from these differences date back to the First Age civilizations. For example, it is known that there have been prominent differences between the young and old generations even twenty-five centuries ago. The study focuses to examine, in a historical context, the voting behavior of the members of“Silent Generation”,“Baby Boomer-Baby Boomer Generation,”“Generation X”,“Y Generation”and finally“Z Generation”, which all of these generations make up the entire population of Turkey. The main assumption of the study is that observed changes in the communication experienced, and the changes occurring in the frequency of the usage of communication tools have an impact on the intergenerational voting tendencies. The assumption of the study is questioned at the theoretical level by using interpretation methods based on literature review, due diligence, historical case study and sociological case relation between cases. In this pursuit, the effects of communication experience, which is changing on from the face-to-face communication experience to the traditional mass media, from traditional mass media to digital communication platforms, on the intergenerational voting behaviors are tried to be understood.