Anonim şirketlerde pay devri
Transfer of shares in joint stock companies
  1. Tez No: 654243
  2. Yazar: YAŞAR AKDAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Türk Ticaret Kanunu yeni değişiklikleri ile birlikte 14.02.2011 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak 6102 nolu kanun numarası ile yürürlüğe girmiştir. TTK'da bir çok değişiklik getirilmiş olup, yapılan bu değişikliklerin en önemli kısımlarından biri de sermaye şirketlerinin yapılarında yapılan değişiklikler yer almaktadır. Sermaye şirketlerinin bir çok maddesinde değişikliklere gidilmiş olup, bu maddelerde yapılan değişikliklerin önemli bir bölümünü de şirketlerin pay ve pay devirlerinde görmekteyiz. Bu değişikliklerle önemli yenilikler getirilmiş, şirketlerin tüzel kişiliklerinin bağımsız olarak bir hal almasına ve şirket ortaklarının yapacağı pay devirlerinin daha kolay olmasına yönelik değişiklikler içermesi amaçlanmıştır. Türk Ticaret Kanununda payın senede bağlanması bir zorunluluk olarak karşımıza çıkmamaktadır. Ancak payın ya da payların senede bağlanması halinde bunun iki türde olması imkanı getirilmiştir. Bu paylar hamile yazılı senetler ya da nama yazılı senetler şeklinde olabilecektir. 6102 sayılı TTK ile anonim şirketlerde pay devrine ilişkin önemli değişiklikler yapılmış olup, 6762 sayılı mülga TTK döneminde olmayan birçok yeni kurum TTK ile hukuk sistemimize girmiştir. Özellikle 6762 sayılı mülga TTK döneminde nama yazılı payların devrinin şirket tarafından sebep gösterilmeksizin dahi reddedilebileceğine ilişkin esas sözleşmeye hüküm konulması kuralı 6102 sayılı TTK'da kabul edilmemiştir. Yeni düzenlemede nama yazılı payların devri borsaya kote edilmiş olmayan ve borsaya kote edilmiş olan paylar olarak ikiye ayrılarak irdelenmiş ve farklı hüküm ve sonuçlara bağlanmıştır. Anonim şirketlerce bastırılan pay senetlerinin kıymetli evrak vasfı taşımalarından dolayı devir kolaylığı mevcuttur. Bu bağlamda nama yazılı pay senetleri ciro ve teslim ile geçerken, hamiline yazılı pay senetleri yalnızca teslimle devir edilebilmektedir. Bu devirler için Anonim şirketlerin pay devirleri kural olarak bir şarta bağlı değildir. Bunun yanında, bedeli tamamen ödenmemiş nama yazılı pay senetlerinin devri konusunda kanuni kısıtlamalar mevcuttur. Tez konusu anonim ortaklıklarda pay devri özellikle halka kapalı anonim ortaklıklar açısından inceleme konusu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Turkish Commercial Code that was published in the official gazette on 14th Feb 2011 with the new amendments entered into force with the law number 6102. Many changes have been introduced in the Turkish Commercial Code and one of the most important parts of these changes is the changes made in the structure of capital companies.Many articles of capital companies have been changed and we see a significant part of the changes made in these articles in the share and share transfers of companies. Important innovations have been introduced with these changes, and it is intended to include changes to make the legal entities of the companies become independent and to make the share transfers made by the company's shareholders easier. In the Turkish Commercial Code, it is not an obligation to bind the share per year.However, if the share or shares are connected in the year, it is possible to have two types. These shares may be in the form of maternity written notes or to the name written notes. Significant changes have been made regarding the transfer of shares in joint stock companies with TCC No. 6102, and many new institutions that were not in the period of TCC No. 6762 have entered into our legal system with TCC.In particular, during the period of the Turkish Commercial Code No. 6762, the provision of the articles of association regarding the transfer of registered shares, to the name written notes may be refused by the company even without reason has not been accepted in the Turkish Commercial Code No. 6102. In the new regulation, the transfer of registered shares, to the name written notes is divided into shares which are not listed on the stock exchange and which are listed on the stock exchange. The share certificates issued by the joint stock companies have the ability to transfer due to carrying the quality of negotiable instruments.In this context, while registered share certificates are passed by turnover and delivery, bearer share certificates can only be transferred by delivery.As a rule, share transfers of Joint Stock Companies are not contingent on such transfers.In addition, there are legal restrictions on the transfer of registered shares which have not been fully paid. Thesis subject the transfer of shares in joint-stock partnerships has been examined especially in terms of joint-stock partnerships closed to the public.