0-24 ay arasında bebeği olan kadınların anne sütü ve emzirme konusundaki bilgi ve davranışları ile anne sütünü artırmaya yönelik uygulamaları
Practices for increasing breast milk and the knowledge and bahaviours about breastfeeding and breast milk of women who has 0-24 months baby
  1. Tez No: 654242
  2. Yazar: ADEVİYE FİLİKCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM ÖNAY DERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Anne sütü, geçmişten günümüze yeni doğan beslenmesinde kullanılan olumlu etkileri yaşam boyu devam eden mucizevi bir besindir. Çalışmada 0-24 aylık bebek sahibi kadınların anne sütüyle emzirme konusundaki bilgileri ve uygulamalarıyla anne sütünü artırmaya yönelik uygulamalarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini“Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği”ne giden kadınlar, örneklemini ise 0-24 ay arasında bebeği olan 348 kadın oluşturmuştur. Veriler, Mayıs 2019- Aralık 2019 tarihleri arasında yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak anket formu ile elde edilmiştir. Anket formunda kadınların sosyo-demografik özelliklerinin ve emzirme, bebek beslenmesi ve anne sütünü artırmaya yönelik bilgi ve davranışlarının belirlenmesine dair sorular yer almıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular doğrultusunda, annelerin çoğunluğunun (%91.6) doğumun ardından bebeğine ilk gıda olarak anne sütünü verdikleri annelerin bir kısmının da bebeklerine ilk besin olarak formül mama, kaynamış su, zemzem, hurma ve yoğurt gibi besinler verdikleri saptanmıştır. Araştırma sonucunda, annelerin %69.2' sinin bebeklerini doğumun ardından ilk 30 dakika içerisinde, %31.3' ününde bebeklerini istedikçe\ağladıkça emzirdikleri tespit edilmiştir. Kadınların bebeğini sadece anne sütü ile besledikleri ortalama süre 4.02±0.23 ay olup, sadece emzirme süresi ile eğitim düzeyi, ekonomik durum, anne yaşı ve çocuk sayısı arasında anlamlı bir fark olduğu görülöüştür (0.05). 24 yaşından küçük, lise mezunu, asgari ücret ve üzerinde aylık gelire sahip ve tek çocuk sahibi kadınların daha yüksek oranda ilk yarım saat içinde bebeklerini emzirdiği görülmüştür (p0.05) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Breast milk is a miraculous food whose positive effects have been used for newborn nutrition from past to present. In this study, it was aimed to determine the knowledge and practices of breast milk and breastfeeding of women with 0-24 months old baby and practices to increase breast milk. The population of the study consisted of women who went to the“Aksaray Training and Research Hospital Gynecology and Obstetrics Polyclinic”, and the sample consisted of 348 women with babies between 0-24 months. The data were obtained with a questionnaire form using face-to-face interview technique between May 2019 and December 2019. The questionnaire included questions on the socio-demographic characteristics of women and determining their knowledge and behaviors regarding breastfeeding, infant feeding and increasing breast milk. In the assessment of data, SPSS package program were used. According to the findings obtained from the research, it was determined that the majority (91.6%) of the mothers gave their baby breast milk after birth and some of them gave their babies food such as formula, boiled water, zamzem, date palm and yoghurt as the first food. As a result of the study, it was determined that 69.2% of the mothers breastfed their babies in the first half hour after birth and 31.3% of them mothers breastfed as they wanted / cried. The average time that women feed their baby only with breast milk is 4.02±0.23, there was a significant difference between the duration of breastfeeding only, education level, economic level, mother's age number of children. It was determined that there was a significant relationship between the first food given to the baby after birth and the education level of the women and the first food given (p 0.05). It was observed that women younger than 24 years old, high school graduates, with minimum wage and above monthly income and having a single child breastfeed their babies in the first half hour (p 0.05).