Endogenous selection into distribution games and effects ongiving behavior
Dağıtım oyunlarında endojen seçim ve verme davranışına etkileri
- Tez No: 654255
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN KARAGÖZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tezde, diktatör oyununda pasif oyuncudan para alma imkanının ve pasif oyuncunun diktator oyunu ile alma oyunu arasındaki seçiminin diktatörlerin bölüşüm kararları üzerindeki etkilerini araştırıyoruz. Diktatör rolundeki oyuncunun eşleştiği pasif oyuncuya verilen paradan da alma imkanına sahip olduğu diktatör oyunu ortamını alma oyunu olarak adlandırıyoruz. Araştırmamızı her bir gönüllünün yalnızca bir tretmana katıldığı bir tasarım ile üç farklı tretman kullanarak yürüttük: (i) eksojen olarak atanan diktatör oyunu (EX-D), (ii) eksojen olarak atanan alma oyunu (EX-T) ve (iii) pasif deneklerin diktatör oyunu (EN-D) veya alma oyunu (EN-T) oynamayı seçtiği endojen tretman. Bu üç tretmanın ilk ikisi kontrol tretmanı görevi görürken sonuncusu deneysel tretmanımızdır. Elde ettiğimiz bulgular hipotezlerimizi doğrular niteliktedir ve şu şekilde özetlenebilir: (i) diktatörler EX-T'de EX-D'den daha az ve EN-T'de EN-D'den daha az verme davranışı sergiliyorlar, (ii) endojen tretmandaki pasif oyuncular diktatör oyununu alma oyununa kıyasla daha sık seçmekte, (iii) pasif oyuncunun seçimi nedeniyle EN-D'nin oynanması gerçeği EN-D'de diktatörlerin EX-D'den daha az vermesine neden oluyor ve son olarak (iv) diktatörlerin EN-T ve EX-T tretmanlarındaki verme davranışları aynı. Bu laboratuvar deneyine ek olarak, deneyde gözlemlenen davranışın sebepleriyle ilgili daha fazla bilgi edinmek amacıyla internet üzerinden bir anket de yaptık. Anket katılımcıları, deneyde gözlemlenen davranışların çoğunu tahmin etti ve bizimkine benzer bir muhakeme kullanarak tahmin edilen davranışı yönlendirmiş olabilecek faktörleri açıkladı. Bu çalışma, bildiğimiz kadarıyla, pasif oyuncunun oynamak istediği oyunda söz sahibi olmasına izin vererek, endojen oyun seçimini ve bunun diktatör oyunu ortamındaki verme davranışı üzerindeki etkilerini inceleyen ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we investigate effects of taking possibility in the dictator game and choice of passive players between the dictator game and the taking game on distribution decisions of active players where the dictator game setting in which the dictator can take from the initial endowment of the passive player is referred as the taking game. We use a between-subjects design with three treatments, of which first two serve as control treatments: (i) exogenously assigned dictator game (EX-D), (ii) exogenously assigned taking game (EX-T), and (iii) endogenous treatment where passive subjects choose to play either dictator game (EN-D) or taking game (EN-T). Our findings, in conformity with our hypotheses, suggest that (i) giving is less in EX-T (EN-T) than in EX-D (EN-D), (ii) passive players choose EN-D more frequently than they choose EN-T, (iii) the mere fact that EN-D is played due to the choice of passive player makes them accountable which leads to less giving by dictators in EN-D than in EX-D, finally (iv) giving in EN-T and EX-T are same. We also conduct an online survey to gain further insights about our experimental results. Survey participants can predict most of the observed behavior in the experiment and explain factors that might have driven predicted behavior using a reasoning similar to ours. To our knowledge, this is the first work to study endogenous game selection and its impacts on giving behavior in a dictator game setting by allowing passive players to choose the game they want to play.