The reflections of Arne Naess' deep ecology principles in Rachel Carson and Yaşar Kemal's works
Arne Naess'in derin ekoloji prensiplerinin Rachel Carson ve Yaşar Kemal'in kitaplarindaki yansımaları
  1. Tez No: 654276
  2. Yazar: ŞÜKRAN ASLAN ACAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİ EDİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İnsanoğlu var olduğu günden bugüne, doğa ile karşılıklı etkileşim içinde olmuştur. Modern toplumların düşünümüne konu olan temel tartışma zeminlerinden birini oluşturan bu etkileşim, kimilerine göre, insanın doğaya hâkim olma mücadelesinin tarihini bize sunarken, kimilerine göre, yaşamın devamını sağlayan doğa ana ile bir bütünlük arayışına karşılık gelmiştir. Ne var ki modern toplumlarda bu görüş biraz daha doğayı kontrol edebilme isteği ve doğayı kendini zor durumundan kurtaracak öğe olarak gördüğü gerçeğini gözler önüne sermektedir. Modern toplumlar var olduğu süreden beri doğayı kontrol ederek ve insanoğlunu hep hükmeden taraf sayarak insanoğlunu maddi yoksunluktan kurtaracak bir öğe olarak hep görmüştür. İşte bu noktada Norveçli filozof Arne Naess tarafından oluşturulan Derin Ekoloji akımı, kendini sığ ekolojiden ayrı tutan bir felsefe akımıdır ki modern toplumlardaki hızlı sanayileşme ve teknolojileşme durumları içerisinde, doğayı neredeyse sahibi olarak gören insanoğluna kabul ettiği bu gerçeğin doğru olmadığını göstermek için ortaya çıkmıştır. Bu tezin amaçlarından biri, Arne Naess'in Derin Ekoloji akımında belirttiği gibi insanın doğadan üstün olmadığı ve doğanın insan merkezli olmadığı aslında doğa merkezli olduğu gerçeğini gözler önüne sermektir. Bununla birlikte insanoğlunun da doğanın bir parçası olduğu diğer bir deyişle daha bütüncül olduğu gerçeğini ve yeryüzünde yer tutan her bir nesnenin bütünlüğüne saygı göstermenin ne ölçüde önemli olduğu gerçeğini Yaşar Kemal'in Bir Ada Hikayesi adlı üçlemesinde; Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana, Karıncanın Su İçtiği ve Tanyeri Horozları ile Rachel Carson'un Sessiz Bahar ve Deniz Rüzgarının Altında adlı eserlerinde yansımalarını göstermektir.
Özet (Çeviri)
Human being has been in a mutual interaction with nature from the beginning up to now. With regard to some people have pointed out that this interaction is modern society's subject as a debate in two issues; humans take the first one in the history of the struggle against nature, and the second one is searching wholeness and coherence between nature and humanity. However, mainly this opinion displays the reality of modern society's eagerness to command the environment and seeing nature as a saver from the difficulties of the situation, which people are struggling for it. At this point, the Deep Ecology Movement, which is called as a philosophy of environmental ethics that distances itself from Shallow Ecology, has emerged in the state of rapid industrialization and technology in modern societies to show human beings who almost acknowledge themselves as being the owner of nature is not valid. One of the purposes of this thesis is to reveal the fact as Norwegian philosopher Arne Naess has explained in Deep Ecology Movement, human beings are not superior to nature and nature is not human-centered but in reality, is nature-centered. Furthermore, the other purpose of the thesis is to display the reflections the fact that human beings are part of nature, in other words, human beings are more holistic and demonstrate the significance of giving honor to the integrity of each being, in the trilogy of Yaşar Kemal's An Island Story; Look, The Euphrates is Flowing Blood, Ant's Drinking Water and The Cocks of Dawn in Rachel Carson's Silent Spring and Under the Sea Wind books.