Flüt eğitiminde peşrevlerin kullanılmasına yönelik öğretim elemanları görüşleri
Instructor opinions on the use of peshrevs in flute education
  1. Tez No: 654277
  2. Yazar: DENİZ ERDAL
  3. Danışmanlar: PROF. FERDA GÜRGAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yapılan araştırmalarda Güzel Sanatlar Lisesi 9. sınıf flüt eğitiminde yer alan Geleneksel Türk Sanat Müziğine ait eser ve etütlerin yeterli sayıda olmadığı görülmektedir. Bu araştırmada, peşrevlerin flüt eğitimde kullanılabilmesi için zorluk seviyeleri ve ses genişlikleri belirlenerek eğitimcilere kolaylık sağlaması amaçlanmıştır. Araştırmanın modeli nitel bir araştırma yöntemi olan durum çalışması olarak belirlenmiş ve veri toplama aracı olarak görüşme tekniği kullanılmıştır. Güzel Sanatlar Lisesi Çalgı Eğitimi 9. Sınıf Flüt ders kitabı incelenmiş ve araştırmada kullanılacak Çargâh, Buselik, Rast makamları belirlenmiştir. Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu nota arşivinde belirlenen 103 peşrevin besteci, tarihsel dönemi, usul ve ses genişliği boyutlarında betimsel analizleri yapılmıştır. Peşrevlerin zorluk seviyelerinin belirlenmesi için flüt öğretim elemanlarıyla görüşme yapılmıştır. Zorluk seviyeleri“zor”,“orta-zor”,“orta”,“kolay-orta”ve“kolay”olarak belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre“zor”2,“orta-zor”16,“orta”37,“kolay-orta”41 ve“kolay”7 peşrev flüt eğitiminde kullanılabilecektir. Zorluk seviyelerinde en fazla peşrev“kolay-orta”ve“orta”seviyelerinde, en az Çargâh makamında peşrevin olduğu görülmektedir. Rast makamında bestelenen peşrevlerin fazla sayıda olması, Rast makamının en eski, en yaygın ve halk tarafından ilgi gören makamlardan biri olduğu ve bütün zorluk seviyelerinde yer aldığı sonucunu ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
Studies revealed that the pieces and etudes available in Traditional Turkish Classical Music that is offered in 9th grade High School of Fine Arts flute edication are not sufficient. Aim of this study is to help instructors by means of identifying difficulty levels and vocal ranges in order to use the peshrevs in flute education. The study adopts a qualitative approach and it is based on case study pattern. The interview technique was used in the study, which is one of data collecting tools in qualitative researches. The flute course book for 9th grade High School of Fine Arts Instrument Education was analyzed and the maqams of Cargah, Buselik, Rast that will be used in the research were identified. A descriptive analysis was conducted on a total of 103 peshrev composers, who were identified in the note archives of Presidential Classical Turkish Music Choir, in terms of their historical periods, rhytms and vocal ranges. Flute instructors were interviewed in order to identify the difficulty levels of the peshrevs. The difficulty levels were evaluated as“difficult”,“medium-difficult”,“medium”,“medium-easy”, and“easy”; and the criteria to be used in the identification of difficulty levels were determined. A Difficulty Level Determination Form was prepared at the end of the interview. According to the research results;“difficult”2,“medium-difficult”16,“medium”37,“medium-easy”41, and“easy”7 can be used in peshrevs flute education. Most of the peshrevs fall under the levels of“medium-easy”and“medium”. The maqam of Cargah was found to have the least peshrevs. The high number of peshrevs in the maqam of Rast reveals that this maqam is available in all levels of difficulty.