Explorations to refine Aizerman Malishevski's representation for path independent choice rules
Yoldan bağımsız seçme kurallarının Aizerman ve Malishevski temsilini inceltmeye yönelik araştırmalar
- Tez No: 654278
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH KORAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma yoldan bağımsız seçim kuralları için Aizerman Malishevski'nin temsilinin araştırıldığı üç ana kısımdan oluşmaktadır. Yoldan bağımsız her seçim kuralının, belirli bir öncelik sıralaması kümesi sayesinde, verilen her seçim kümesi için elimizdeki öncelik sıramalarındaki en iyi elemanların kümesi olarak göstermemizi sağlayacak bir en-iyileri-biriktiren (EB) temsilinin olduğu bilinmektedir (Aizerman and Malishevski, 1981). İlk kısımda bütün yoldan bağımsız seçim kurallarını inceliyoruz. Bu seçim kurallarının mümkün bütün EB temsillerini bulmak için maksimal ve asal küme kavramlarını tanımlıyoruz. Daha sonra asal kümelerin en geniş anti-zincirinin büyüklüğünün mümkün EB temsilleri arasında en kısasının büyüklüğünü verdiğini gösteriyoruz. İkinci kısımda q-(kapasite) dolduran ve yoldan bağımsız seçim kurallarına odaklanıyoruz. En küçük asal kümeleri asal atomlar olarak tanımlayıp, bu kuralların en kısa EB temsilinin tam olarak asal atomların sayısı kadar sıralama içerdiğini gösteriyoruz. Bu sonucu kullanarak, q-(sıralamaya) duyarlı seçim kurallarının en kısa EB gösteriminin bütün q-(kapasite) dolduran ve yoldan bağımsız seçim kuralları arasında mümkün olabilecek en uzun gösterimi olduğunu gösteriyoruz. Üçüncü kısımda q-(sıralamaya) duyarlı seçim kurallarını genellemek amacıyla (sıralamaya) duyarlılığı bir seçim beliti olarak tanımlıyoruz. Yoldan bağımsız ve (sıralamaya) duyarlı seçim kuralları için ağırlıklı (sıralamaya) duyarlı seçim kuralları olarak isimlendirdiğimiz yeni bir temsil tanımlayıp bu yeni temsilin ağırlıklar üzerindeki ek bir kısıt altında bütün (sıralamaya) duyarlı ve yoldan bağımsız seçim kuralları kümesine denk olduğunu gösteriyoruz. Dördüncü kısımda ise atama problemine odaklandık. Bu problemde Eşit Hızla Yedirme algoritmasının her zaman olasılıksal-verimli ve olasılıksal-kıskançlıksız bir dağıtım verdiği bilinmektedir. Biz de biricik olasılıksal-verimli ve olasılıksal-kıskançlıksız dağılımın olduğu tercih profillerini belirlemek için yeterli ve neredeyse gerekli bir koşul getirdik.
Özet (Çeviri)
This dissertation consists of four main parts in which we explore Aizerman Malishevski's representation result for path independent choice rules. Each path independent choice rule is known to have a maximizer-collecting (MC) representation: There exists a set of priority orderings such that the choice from each choice set is the union of the priority orderings' maximizers (Aizerman and Malishevski, 1981). In the first part, we introduce the maximal and prime sets to characterize all possible MC representations and show that the size of the largest anti-chain of primes determines its smallest size MC representation. In the second part, we focus on q-acceptant and path independent choice rules. We introduce prime atoms and prove that the number of prime atoms determines the smallest size MC representation. We show that q-responsive choice rules require the maximal number of priority orderings in their smallest size MC representations among all q-acceptant and path independent choice rules. In the third part, we aim to generalize q-responsive choice rules and introduce responsiveness as a choice axiom. In order to provide a new representation for responsive and path independent choice rules, we introduce weighted responsive choice rules. Then, we show that all responsive and path independent choice rules are weighted responsive choice rules with an additional regularity condition. In the final part, we focus on the assignment problem. In this problem, Probabilistic Serial assignment is always sd-efficient and sd--envy-free. We provide a sufficient and almost necessary condition for uniqueness of sd-efficient and sd--envy-free assignment via a connectedness condition over preference profile.