Evaluation of customer perception and acceptance influences on purchase intention towards electric vehicles
Elektrikli araçlara ilişkin satın alma niyeti üzerindeki müşteri algısı ve kabul etkilerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 654279
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÇENGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Müşterilerin satın alma kararları, birçok etken faktörü içeren bir sürecin sonucu olarak ortay çıkar. Karar verme sürecinin kapsamı, tüketici davranışları ve özelliklerinin yanı sıra durumsal, ekonomik ve sosyal etkiler gibi diğer dış faktörleri de içermektedir. Tüketicilerin satın alma eylemini gerçekleştirmesini sağlayan karar değişkenleri; müşterilerin tutumları, düşünceleri ve niyetleri olarak sınıflandırılan davranışsal etkilerdir. Müşterilerin satın alma eğilimi ve düşüncesi, duygusal ve deneyimsel faktörlere ilişkin diğer etkilerle birlikte karar verme sürecini yönlendirir. Bu nedenle, satın alma niyeti üzerindeki etkileri anlamak için müşterilerin davranışsal ve deneyimsel faktörlerinin etkileşimlerini ve ilişkilerini değerlendirmek önemlidir. Bu çalışmada, müşteri satın alma eğilimini etkileyen, tüketici davranışları ve deneyim faktörlerinin değerlendirilmesi ve araştırılması yapılmıştır. Araştırma kapsamında, müşterilerin Elektrikli Araç (EA) satın almaya yönelik düşüncelerinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışmada, analitik bağlamları belirlemek için ilgili bilimsel araştırmalar, yaklaşımlar ve literatürler gözden geçirilmiş ve değerlendirilmiştir. Elektrikli araç deneyim seviyesi, müşteri memnuniyeti seviyesi, EA'ların algılanması ve benimsenmesi gibi değişkenler satın alma niyetini etkileyen ana faktörler olarak belirlenmiştir. Müşterilerin EA'lara yönelik satın alma niyetini etkileyen pozitif doğrudan etkiler ve ılımlı etkiler analitik araştırma teknikleri kullanılarak istatistiksel olarak incelenmektedir. Bu araştırmanın sonucunda, müşteri deneyimi düzeyi, memnuniyet düzeyi, EA'ların kabulü ve benimsenmesi satın alma niyeti üzerinde önemli etkilere sahip olduğu ortaya konmuştur. Ayrıca, benimseme ve algılama faktörleri satın alma niyeti ile doğrudan anlamlı bir pozitif ilişki içerisindedir. Ancak, örneklemin EA'lara yönelik algı düzeyinin, deneyim ve satın alma niyeti arasındaki ilişki üzerindeki ılımlı etkisi bilimsel olarak doğrulanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Customer purchase decision is an outcome of a process that contains various factors. The context of the decision process constituted by the dimensions of consumer behavior and characteristics besides, other external factors such, situational, economic, and social influences. Decisional variables are the behavioral influences that make consumers perform the purchase action, which are classified as attitudes, beliefs, and intentions of buyers. Customers purchase consideration and intention drives purchase decision making process along with other impacts regarding customer emotional and experiential factors. Therefore, it is important to evaluate the interactions and relations of customers behavioral and experiential factors to understand influences on purchase intention. The evaluation and investigation of customer behavioral and experiential factors that affect customer purchase intention is carried in this study. In the scope of the research, the objective is to evaluate consideration of customers towards purchasing Electric Vehicles (EVs). In this study, related scientific researches, approaches, and literatures are reviewed to determine analytical contexts. The variables that are EV experience, customer satisfaction level, perception, and adoption of EVs are determined as main influencing factors related to purchase intention. The positive direct effect and moderating factors that influence customers purchase intention towards EVs are statistically examined by using analytical research techniques. As results of this study, customer experience level, satisfaction level, and acceptance and adoption of EVs have significant effects on purchase intention. Besides, adoption and perception factors are in a direct significant positive relation with purchase intention. However, the moderation effect of perception level of the sample on the relation between experience and purchase intention is not scientifically validated.