Endüstri 4.0 uygulamasının firmaların rekabet öncelikleriyle bağlantısı üzerine bir araştırma: Beyaz eşya işletmelerinde çoklu örnek olay incelemesi
A research on the link between industry 4.0 implementation of firms and competitive priorities: Multiple case study in white goods enterprises
- Tez No: 654311
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE SARIALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Global anlamda meydana gelen yeni sanayi devrimi akımının ülkelerin gelişmişlik seviyelerini yükseltmeleri açısından önemli bir adım olduğu görülmektedir. End. 4.0 ülkemizde gösterdiği gelişim süreci dünyadaki gelişim süreci benzerlik göstermektedir. End. 4.0 sürecine adaptasyon bağlamında entegrasyon sağlanabilmesi için yerli işletmelerin faaliyetlerini inovatif, atılımcı, yeni teknolojilere uyum sağlayan yapıyı faaliyetlerine uyumlaştırması gerekmektedir. Bu işletmelerin end. 4.0 devrimine adaptasyon süreci ve rekabet öncelikleri ile arasındaki bağlantının nasıl kurulduğunun incelenmesidir? Çalışmada bu ana sorunun cevaplarını bulmak üzere Türk beyaz eşya sektöründe faaliyet gösteren yerli ve yabancı işletmeler nitel yaklaşımla örnek olay yöntemiyle incelenmekte ve karşılaştırmalı olarak betimsel analizle irdelenmektedir. Çalışmanın amacı, beyaz eşya işletmelerinin end. 4.0'a adaptasyon sürecinde endüstri 4.0 ile rekabet öncelikleri arasında nasıl bağ kurduklarını ve şimdiki end. 4.0 uygulamalarının hangi rekabet öncelikleri ile bağlantı içinde olduğunu incelemektir. Süreç içindeki değişimi Sektörün rekabet avantajı kazanması yaklaşımıyla inceleyerek elde edilen bulgularla literatüre ve uygulayıcılara katkı sağlamak hedeflenmektedir. Aynı konuyla ilgili birden çok durum ya da örnek incelendiğinden çoklu örnek olay incelemesi olarak tasarlanan ve yürütülen çalışmanın örneklemi, Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD, 2019) üyesi olan 7 işletme içerisinden kasti/amaçlı olarak seçilen biri yabancı menşeli, ikisi yerli 3 beyaz eşya üreticisi işletmedir. Örnek işletmelerin e.4.0 sürecine adaptasyonları, halihazırda sürecin nasıl işlediği ve end. 4.0 ile rekabet öncelikleri arasındaki bağlantının nasıl kurulduğu ve hali hazırda kullanılan end. 4.0 uygulamalarının hangi rekabet öncelikleri ile bağlantı içinde olduğu bütüncül olarak ayrı ayrı analiz edilmekte, sonra işletmelerin analiz bulguları birbiriyle karşılaştırılmaktadır. Araştırmanın sonunda, beyaz eşya sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin rekabet öncelikleri bağlamında e.4.0'a nasıl adapte oldukları, mevcut 4.0 uygulamaları ile kalite, verimlilik, yenilik, esneklik, çevrim zamanı ve maliyet etkinliği gibi rekabet öncelikleri arasında nasıl bir bağ kurdukları konularında sonuç ve öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is seen that the new industrial revolution trend that occurred globally is an important step for countries to increase their development levels. The development process that Industry 4.0 shows in our country is similar to the development process in the world. In order to achieve integration in the context of adaptation to the Industry 4.0 process, it is necessary for domestic enterprises to adapt their activities to innovative, progressive, adapting to new technologies. This is the study of how businesses are linked to the adaptation process to the industry 4.0 revolution and competitive priorities. In this study, in order to find the answers to this main question, 3 enterprises operating in the Turkish white goods sector are examined with a qualitative approach using the case study method and comparatively analyzed with descriptive analysis. The purpose of the study is to examine how white goods businesses establish a link between industry 4.0 and their competitive priorities in the process of adapting to industry 4.0, and which competitive priorities are linked to current industry 4.0 applications. It is aimed to contribute to the literature and practitioners with the findings obtained by examining the change in the process with the approach of gaining competitive advantage of the sector. Sample of the study is 3 white goods enterprises, one of which is of foreign origin and two of them are domestic, selected intentionally on purpose from among the 7 enterprises which are members of the Association of Turkey White Goods Industrialists (TÜRKBESD, 2019). The adaptation of the sample businesses to the industry 4.0 process, how the process currently works, how the connection between industry 4.0 and competitive priorities is established, and which competitive priorities of industry 4.0 applications currently used are analyzed separately, and then the analysis findings of the enterprises are compared with each other. At the end of the research, how the enterprises operating in the white goods sector adapt to industry 4.0 in the context of their competitive priorities, how they establish a link between current industry 4.0 applications and competitive priorities such as quality, efficiency, innovation, flexibility, cycle time and cost effectiveness presented.