Effects of violence on political participation; an analysis of electoral Nigeria between 2011-2018
Şiddetin siyasal katılım üzerindeki etkileri; 2011-2018 arasında seçici Nijerya analizi
  1. Tez No: 654313
  2. Yazar: ENE GIFT LINUS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE DENİZ YÜKSEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kâğıt üzerinde demokrasi yeterli değildir. Özgür, adil ve şiddetsiz bir seçim, herhangi bir ülkede temsili demokrasinin derinleşmesi için çok önemlidir. Vatandaşların bir ülkede oy kullanma ve oy kullanma ve hükümette barışçıl bir protesto ile söz sahibi olma yeteneği, o ülkedeki siyasi katılımın geleceğine büyük katkıda bulunabilir. Bu nedenle, şiddetli seçimlerin neden meydana geldiğini anlamak ve bunu önleme olasılığını planlamak her toplum için büyük önem taşımalıdır. Nijerya'daki seçim şiddeti, ülkenin 1963'te federasyon haline gelmesi nedeniyle talihsiz bir fenomendir. Genellikle şiddet ve cinayetler ya seçimden önce (seçim kampanyası) ya da seçimden sonra gerçekleşir. Fazla mesai, seçim şiddeti, birkaç kişiden başkalarını öldüren, çeşitli durumlarda yaşam, mülk iddia eden ve bu sayede protesto içeren siyasi katılım. Bu araştırma esas olarak seçim şiddetinin temel nedenlerine odaklanacaktır. Araştırmalar, Nijerya'daki seçim şiddetinin biçimlerini ve ülkedeki siyasi katılım üzerindeki etkilerini analiz edecek. Bunu yaparak, neden olunan olumsuz etkileri analiz etmeye odaklanarak seçim şiddeti ve siyasi katılım arasında bir ilişki olduğunu savunmaktadır. Bu nedenle, aşağıdaki araştırma sorusuna bir cevap verin: Şiddetin siyasi katılım üzerindeki etkileri nelerdir ve nasıl önlenebilir veya yönetilebilir?
Özet (Çeviri)
Democracy on this thesis paper is not enough. The observance and maintenance of free, fair & violence-free election is of paramount importance and yet, very crucial to establish and manifest the principle of representative democracy in any country. The power and ability of citizens to vote and be voted for in a country and to be able to have a say in the government through a peaceful demonstration can and will always significantly add weight greatly to the future of political participation in that country. Therefore, understanding why violent election occurs and mapping out a possibility of preventing it should be of great importance for any society. Electoral violence in Nigeria is an unfortunate phenomenon due to its re-occurrences she the country became a federation in 1963. Usually, the violence and killings occur either before election (electoral campaign) or after election. Overtime, the electoral violence grew from a few individuals killing other people to a mass violent protest involving a considerable amount of youths taking to the streets with all kinds weapon which in several instances claimed lives, properties and thus creating a negative effect on the concept of political participation involving protest. This research will focus mainly on the root causes of electoral violence. The studies will analyze the forms of electoral violence in Nigeria and its effects on political participation in the country. By so doing, argues for a relationship between electoral violence and political participation with a focus on analyzing the negative impacts caused. Thus, put forth an answer to the following research question: What are the effects of violence on political participation and how can it be averted or managed?