Pemfigusta platelet indeksi ve hastalık aktivitesi ile ilişkisi
Platelet indices in pemphigus and relationship with disease activity
  1. Tez No: 654320
  2. Yazar: METİN ÖZASLAN
  3. Danışmanlar: UZMAN BİLGEN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Giriş ve Amaç. Pemfigus, deri ve mukozaların gevşek vezikülobüllöz lezyonlar ve erozyonlarıyla seyreden, keratinositlerdeki desmozomal adhezyon proteinlerine karşı antikorların indüklediği otoimmün büllü hastalık grubudur. Hastalığın immün patogenezinde, çeşitli inflamatuar sitokinlerin artış gösterdiği bilinmektedir. Trombositler, derinin immün sisteminde önemli efektör hücrelerdir ve inflamatuar hastalıklarda aktif rol alır. Trombosit indeksi ile trombosit fonksiyonları değerlendirilebilir. Trombosit indeksini kullanarak, trombosit fonksiyonu ile hastalık aktivitesi arasındaki olası ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem. Çalışmamızda hastaların trombosit indeksinin değişimi ile hastalık takibinde rutinde kullanılan indirekt immünofloresan (İİF) yöntemi sonuçları retrospektif olarak karşılaştırıldı. Kliniğimizde pemfigus tanısı ile takipli 18 hastanın, başvuru, 6.ay ve 12.aydaki trombosit indeksleri [ortalama trombosit hacmi (MPV), trombosit krit (PCT), trombosit dağılım genişliği (PDW), trombosit sayısı (PLT)] ile eş zamanlı klinik aktivite ve İİF bulguları incelendi. Bulgular.
Özet (Çeviri)
Aim. Pemphigus is a group of autoimmune bullous diseases, induced by autoantibodies against adhesion proteins on keratinocytes cell surface and characterized by flaccid vesiculobullous lesions and erosions of the skin and mucosa. It is known that various inflammatory cytokines increased in the immunopathogenesis of disease. Thrombocytes are important effector cells of the skin immune system and play an active role in inflammatory diseases. It may be possible to use the thrombocyte indices to evaluate thrombocyte functions. We aimed to investigate whether thrombocyte function is associated with the disease activity, using the thrombocyte indices. Materials and methods. In our study, changes in the thrombocyte indices were compared retrospectively with the results of indirect immunoflorescense (IIF) technique, routinely used for monitoring of the disease activity in the patients. The thrombocyte indices [mean platelet volume (MPV), thrombocyte crit (PCT), trombocyte distribution width (PDW), thrombocyte count (PLT)] of 18 patients who monitored for pemphigus in our clinic, were analyzed at baseline, 6 months and 12 months after treatment, as well as simultaneously presence of new lesion and the results of IIF test. Results.