Son dönem böbrek yetmezliği nedeni ile diyaliz tedavisi alan hastalarda selenyum düzeyi ve kognitif fonksiyonlar arasındaki ilişki
The relationship between selenium level and cognitive functions in patients undergoing dialysis for end stage renal disease
- Tez No: 654333
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ ESER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Kronik böbrek hastalarının (KBH) %16-38'inde geliştiği bildirilen kognitif fonksiyonlarda bozulmanın morbidite ve mortaliteyi artırıcı bir faktör olduğu bilinmektedir. Selenyumun antioksidan etkiyle serbest radikallerin neden olduğu nöronal hasarı önleyerek kognitif bozulmayı engelleyici etki gösterdiği bilinmektedir. Bu çalışmada KBH olanlarda serum selenyum düzeyinin kognitif fonksiyon bozukluğu ve depresyon ile ilişkisi araştırılmıştır. Gereç ve yöntem: Bu klinik kesitsel çalışmaya 20-65 yaş arasında toplam 100 katılımcı [hemodiyaliz tedavisi uygulanan (HD) (n=25), sürekli periton diyaliz tedavisi uygulanan (PD) (n=25), evre 3-4 KBH (n=25), KBH olmayan kontrol grubu (n=25) katılımcı] dahil edildi. Kognitif fonksiyonları değerlendirmek için Standardize Mini Mental Test (sMMT), depresyon varlığının tespiti için ise Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) uygulandı. Eş zamanlı, serum selenyum düzeyi ölçümleri için kan örnekleri alındı. Bulgular: KBH olan hastaların (n=75) %16'sında, diyaliz tedavisi uygulanan hastaların (n=50) %30'unda ve KBH olmayan kontrol grubunun %4'ünde kognitif fonksiyon bozukluğu tespit edilmiştir. HD hastalarının %44'ünde, PD hastalarının %50'sinde, evre 3-4 KBH hastalarının %40'ında ve kontrol grubunun %16'sında orta veya şiddetli depresyon saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: It is known that impairment in cognitive functions, which is reported to develop in 16-38% of those with chronic kidney disease (CKD), is a factor that increases morbidity and mortality. It is known that selenium inhibits cognitive impairment by preventing neuronal damage caused by free radicals with its antioxidant effect. In this study, the relationship of serum selenium level with cognitive dysfunction and depression in CKD patients was investigated. Materials and Methods: In this clinical cross-sectional study, a total of 100 participants between the ages of 20-65 [Hemodialysis treatment (HD) (n=25), peritoneal dialysis (PD) treatment (n=25), stage 3-4 CKD (n=25), control group without CKD (n=25) participants] were included. Standardized Mini Mental Test (sMMT) was used to evaluate cognitive functions and Beck Depression Inventory (BDI) was used to detect the presence of depression. Simultaneously, blood samples were taken for serum selenium level measurements. Results: In our study cognitive dysfunction was detected in 16% of the patients with CKD (n=75), 30% of the dialysis patients (n=50) and 4% of the control group without CKD. Moderate or severe depression was found in 44% of HD patients, 50% of PD patients, 40% of stage 3-4 CKD patients and 16% of the control group without CKD.