Accelerating pagerank with a heterogeneous two phase CPU-FPGA algorithm
İşlemci ve FPGA kullanarak ayrışık iki fazlı yöntemi ile pagerank algoritmasını hızlandırmak
  1. Tez No: 654342
  2. Yazar: FURKAN USTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. MUHAMMET MUSTAFA ÖZDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
PageRank a ̆g analizinde kullanılan, her noktanın ̧cizge i ̧cerisindeki ̈oneminihesaplayan bir algoritmadır. ̈oz ̈unde Seyrek-Matris ve Vekt ̈or ̧carpımını e ̧sitolan bir problem olup aynı performans sıkıntılarından muzdariptir: d ̈uzensizhafıza eri ̧simi ve hesaplama-ileti ̧sim oranının d ̈u ̧s ̈uk olması. Dahası, PageRanki ̧cin hali hazırda mevcut bulunan Alanda Programlanabilir Kapı Dizisi (FPGA)hızlandırıcıları ya ̧cizgenin tamamının hızlandırıcının hafızasında bulunmasınıgerektiriyor ya da var olan kaynakları yeteri kadar etkili kullanamıyor. Yakınzamanda yayınlanmıs olan, Yayılma Tıkama (PB) metodu PageRank'i gruplamave toplama adı verilen iki adıma ayırarak performansını arttırmaktadır. Bizde bu makelede PB algoritmasının ilk a ̧saması FPGA ̈uzerinde ikini a ̧samasıise Merkezi ̇I ̧slem Birimi (CPU) ̈uzerinde ayrı ̧sık bi ̧cimde y ̈uksek hacimli olarak ̧calı ̧saca ̆gı bir tasarım sunduk. Daha ̈onceden var olan y ̈ontemlerin aksine bizimtasarımımız herhangi boyuttaki ̧cizgeleri, sadece hızlandırıcı ̈uzerindeki hafızayıkullanarak i ̧sleyebilmektedir. Deneylerimiz sonucunda elde etti ̆gimiz sonu ̧clar bizehızlandırıcımızın %40'a kadar hız artı ̧sı sa ̆gladı ̆gını g ̈ostermektedir.
Özet (Çeviri)
PageRank is a network analysis algorithm that is used to measure the importance of each vertex in a graph. Fundamentally it is a Sparse Matrix-Vector multiplication problem and suffers from the same bottlenecks, such as irregular memory access and low computation-to-communication ratio. Moreover, the existing Field Programmable Gate Array (FPGA) accelerators for PageRank algorithm either require large portions of the graph to be in-memory, which is not suitable for big data applications or cannot fully utilize the memory bandwidth. Recently published Propagation Blocking(PB) methodology improves the performance of PageRank by dividing the execution into binning and accumulation phases. In this paper, we propose a heterogeneous high-throughput implementation of the PB algorithm where the binning phase executed on the FPGA while accumulation is done on a CPU. Unlike prior solutions, our design can handle graphs of any sizes with no need for an on-board FPGA memory. We also show that despite the low frequency of our device, compared to the CPU, by offloading random writes to an accelerator we can still improve the performance significantly. Experimental results show that with our proposed accelerator, PB algorithm can gain up to 40\% speedup.