Primer meme tümörünün boyut, subtip, Kİ-67 indeksi ve pet-CT'deki suv-max değerinin aksiller statusun pre-operatif değerlendirilmesindeki yeri
Primer meme tümörünün boyut, subtip, ki-67 indeksi ve PET-CT'deki suv-max değerinin aksiller statusun pre-operatif değerlendirilmesindeki yeri
  1. Tez No: 654381
  2. Yazar: YUNUS ANACUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZİLET ERÖZGEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı; yapılacak olan meme kanseri ameliyatlarında, ameliyat öncesi dönemde tümörün boyut ve moleküler özelliklerinin ve yapmış olduğumuz radyolojik incelemelerin aksillaya yapacağımız girişimde etkisini tespit etmektir. Materyal ve Metot: Çalışma retrospektif, kesitsel ve tanımlayıcı türde bir çalışmadır. Çalışmanın örneklemini 01.02.2016 ile 31.12.2020 yılları arasında genel cerrahi kliniğinde meme kanseri tanısıyla yatmış ve cerrahi girişim yapılmış 81 kadın hasta oluşturmaktadır. Hastalara ait veriler (ameliyat öncesi tümörün boyutu, Ki-67 indeksi, subtip ve PET-CT'de SUV-Max değeri ve varsa aksiller metastazdaki SUV-Max değerleri) arşiv ve laboratuvar bilgilerinden derlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Purpose of the research; to determine the effect of the size and molecular features of the tumor and the radiological examinations we have performed on the axilla in the breast cancer surgeries to be performed. Materials and Methods: The study is a retrospective, cross-sectional and descriptive study. The sample of the study consists of 81 women who were hospitalized with the diagnosis of breast cancer in the general surgery clinic between 01.02.2016 and 31.12.2020 and underwent surgical intervention. Patient data (preoperative tumor size, Ki-67 index, subtype and SUV-Max value in PET-CT and SUV-Max values in axillary metastasis, if any) were compiled from archive and laboratory information.