Birden fazla primer kansere sahip olguların retrospektif incelenmesi
Patients with multipl primary cancers: A retrospective study
  1. Tez No: 142415
  2. Yazar: HACER DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZGÜROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET İki primer tümörün aynı kişide oluşmasmda çeşitli faktörler rol oynamaktadır. Raslantısal, kişiye ait nedenler, çevresel faktörler ve ilk tümör için uygulanan tedavilerin sonucunda gelişebilmektedir. Yaşla birlikte kanserin görülme sıklığının artması da yaşlı populasyon için önemli bir etken olabilir. ikinci ana tümörler ile ilgili bir çok çalışma mevcuttur. Fakat bu çalışmalar genellikle spesifik bir kanser türüne yöneliktir. Çok vaka sayısı içeren, hastaların tedavilerini, hastaların risk faktörlerini, aile hikayesini ve gelişme süresini irdeleyen çalışma sayısı oldukça azdır. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Tıbbi Onkoloji Bilim Dalında Ocak 1981 ile Mart 2004 tarihleri arasında tedavi ve takip edilmiş 34 500 kanser hastası retrospektif olarak taranmış ve 508 iki primer tümör hastası tespit edilmiştir. Tüm kanserlerin %1.4'ü ikincil kanserlerdi (kadın hastalarda %0.8, erkek hastalarda %0.6). En sık iki tümör birlikteliği kadınlarda iki meme kanserinin görülmesi, erkeklerde baş- boyun kanseri ile akciğer kanseri birlikteliğidir. İkinci tümörlerin görülme oranlan ve gelişme süreleri uygulanan tedaviler yönünden incelendi; sadece radyoterapi, sadece kemoterapi, sadece cerrahi ve hem radyoterapi hem kemoterapi alan gruplar kıyaslandı, ikinci tümör görülme sıklığı açısından gruplar arasında anlamlı fark tespit edilmedi. Radyoterapi alan grupta süre daha uzun bulundu. İstatiksel olarak anlamlı idi. Sadece cerrahi olan grup ile kemoterapi ve/veya radyoterapi alan gruplar karşılaştırıldığında sadece cerrahi olan grupda ikinci tümör oluşması için geçen süre daha uzun tespit edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Miscellaneous factors may play a role in the formation of two primary tumors at the same person. The increase in the incidence of cancer as age advances should be considered as an important cause of second primary cancer in the elderly population. There are several studies related with second primary tumors(SPT); however, in general these studies are directed to a specific type of cancer. 34.500 patients with cancer who were followed-up and treated between March 1981 and 2004 in the out patient clinic of Medical Oncology in Cerrahpaşa Medical Faculty were retrospectively analyzed and 508 cases with two primary tumors were detected. 1.4% of the total caces were SPTs (0.8% female patients, 0.6% male patients). The most frequent SPTs was the two primary breast cancer in women and the association of the head-neck cancer and lung cancer in men. Treatment arms (RTH only, CT only, Concomitan Kemoradiotherapy) were compared with respect to development SPTs. In the radiotherapy-only group the period was found longer. This was statistically significant.