Anormal uterin kanama etiyolojisinde lösemi inhibitör faktör'ün yeri
The role of lif in the etiology of abnormal uterine bleeding
- Tez No: 654415
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÖZERKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
AMAÇ: Çalışmanın amacı anormal uterin kanama (AUK) yakınması ile başvuran hastaların; kanama etiyolojilerindeki Lösemi inhibitör Faktör (LIF) ekspresyon düzeylerinin saptanarak ve progesteron reseptörü (PR) ile ilişkilerinin belirlenmesi, premalign ve benign özelliklerine göre karşılaştırılmasıdır. GEREÇ-YÖNTEM: Bu prospektif çalışma, Temmuz 2019 / Temmuz 2020 tarihlerinde, Bursa Uludağ Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı ve Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı ile birlikte yürütüldü. AUK yakınması ile başvuran; değerlendirme sonrasında endometrial örnekleme gereken hastalar çalışmaya dahil edildi. Elli iki hastanın, ikisinde belirtmedikleri hormon kullanımının olması 2 hasta ise PCR analizlerinde ekspresyonlarının olmaması sebebiyle hariç bırakıldı. Çalışmaya alınan malign, premalign ve malign potansiyeli olan hastalar Grup-1'e (AUK-M), benign özelliklere sahip hastalar Grup-2'e dahil edildi. Subgrup analizi için Grup-2'ye alınan hastalar ile AUK-Polip (AUK-P), AUK-Adenomyozis (AUK-A), AUK-Leiomyoma (AUK-L), AUK-Ovulatuar bozukluklar (AUK-O) ve AUK-Endometrial nedenler (AUK-E) olmak üzere 5 ayrı subgrup oluşturuldu. Grup-1'de 8, Grup-2'de 40 hasta mevcuttu. Alınan dokular örneklerinde LIF ve PR gen ekspresyonları real-time PCR ile değerlendirildi. Grupların gen ekspresyonları karşılaştırıldı. SONUÇLAR: Grup-1 ve Grup-2'nin LIF ve PR ekspresyonları arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark yoktu. Subgruplar arasında LIF ve PR ekspresyon düzeyleri değerlendirildiğinde istatistiksel olarak anlamlı sonuç elde edilemedi. Gruplar, LIF ve PR ekspresyon düzeyleri ile E2, PRG, FSH ve LH düzeyleri açısından değerlendirildiğinde Grup-1'de (AUK-M), LIF ve PRG arasında ters yönde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki vardı. AUK-P'de LIF ve PRG arasında yine ters yönde anlamlı bir ilişki mevcuttu. AUK-A grubunda LIF ile serum E2 arasında aynı yönde, AUK-L grubunda ise LIF ve serum PRG arasında aynı yönde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki elde edildi. TARTIŞMA: Gen ekspresyon düzeyleri arasında anlamlı fark olmamasının nedeninin; hiperplazi ve premalign lezyonların aynı grupta değerlendirilmesi ve eşlik eden post-reseptör mekanizmalarının etkileri olduğu düşünüldü. Subgruplardaki, değişkenler arasındaki ilişkiler göz önüne alındığında LIF ve PR'nin etiyopatogenezde karmaşık bir role sahip olup ve mekanizmaların netleştirilmesinin benign hastaların takip ve tedavileri için önemli olabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
AIM: The study aimed to determine if patients with abnormal uterine bleeding (AUB); the determination of Leukemia Inhibitory Factor (LIF) expression levels in the etiology of the bleeding and the determination of their relationship with progesterone receptor (PR) and comparison of them according to their premalignant and benign characteristics. MATERIAL AND METHODS: This prospective study was carried out on July 2019 / July 2020, together with Bursa Uludağ University Gynecology and Obstetrics Department, Histology and Embryology Department, and Medical Pathology Department. Applying with the AUK complaint, patients who required endometrial sampling after evaluation were included in the study. Two out of 52 patients had unspecified hormone use and, two patients were excluded because they were not expressed in PCR analysis. Patients with malignant, premalignant, and malignant potential were included in Group-1 (AUK-M), and patients with benign characteristics were included in Group-2. For subgroup analysis, patients included in Group-2 and AUK-Polyp (AUK-P), AUK-Adenomyosis (AUK-A), AUK-Leiomyoma (AUK-L), AUK-Ovulatory disorders (AUK-O), and AUK- 5 separate subgroups were created as endometrial causes (AUK-E). There were 8 patients in Group-1 and 40 patients in Group-2. LIF and PR gene expressions were evaluated by real-time PCR in the tissue samples taken. The gene expressions of the groups were compared. RESULTS: When both groups' LIF and PR expression levels were compared, no statistically significant difference was found between them. When the LIF and PR expression levels were evaluated among the subgroups, no statistically significant result was obtained. When the groups were evaluated in terms of LIF and PR expression levels and serum E2, PRG, FSH, and LH levels, a statistically significant inverse relationship was found between LIF and PRG in Group-1 (AUK-M). There was also a significant inverse relationship between LIF and PRG in AUK-P. A statistically significant correlation was found in the same direction between LIF and serum E2 in the AUK-A group, and in the same direction between LIF and serum PRG in the AUK-L group. CONCLUSİONS: The reason for the lack of significant difference between gene expression levels; The evaluation of hyperplasia and premalignant lesions in the same group, and the effects of accompanying post-receptor mechanisms. Considering the relationships between variables in the subgroups, it was concluded that LIF and PR have an intricate role in etiopathogenesis, and clarification of the mechanisms may be necessary for the follow-up and treatment of benign patients.