Diyetisyenlerin probiyotik takviyeleri konusunda bilgi tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge attitude and behaviour of dietician's about probiotic supplements
  1. Tez No: 654416
  2. Yazar: ZÜHAL CEVAHİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı, diyetisyenlerin probiyotikler hakkındaki bilgi davranış ve tutumlarını araştırmaktır. Bu araştırma, Nisan 2019 ve Temmuz 2019 tarihleri arasında Türkiye'nin herhangi bir ilinde yaşayan ve Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun olmak üzere üç farklı sağlık ocağında çalışan 427 diyetisyen katılımcıya yapılmıştır. Katılımcıların 397'si kadın 30'u erkek katılımcılardan oluşmaktadır. Katılımcıların genel bilgileri, demografik durumları, yaşı, medeni durumu, ameliyat süresi, mezun olduğu üniversite ve hastalık durumları sorgulanmıştır. Probiyotik takviyeleri hakkında bilgi ve tutumları, tüketim nedenleri, tüketim sıklığı ve karşılaşılan sağlık sorunları durumlarında tavsiye etmeleri ve bilgi tutum durumları değerlendirilmiştir. Verilerin analizi yapıldığında sağlık uzmanlarının %94.1'i probiyotiklerin tanımını doğru bilmişlerdir. Katılımcıların çoğu, probiyotik takviyelerinin bağırsak mikrobiyotası üzerinde birçok olumlu sağlık etkisi olduğunu belirtmişlerdir. Diyetisyen katılımcılar, hastalıklarla ilişkili probiyotik takviyeleri hakkında çok iti bilgi tutumuna sahip olmadıkları, ayrıca probiyotik takviyelerinin farklı hastalıklarla ilişkili farklı türleri olduğu bilinse de bu durum hakkında bilgi tutumunun arttırılması gerekmektedir. Genel çalışma sonuçlarına bakıldığında sağlık profesyonelleri, hedeflenen öğrenme programlarının uygulanmasıyla geliştirilebilecek orta düzeyde probiyotik bilgisine sahiptir. Probiyotiklerin çok çeşitli sağlık alanlarında birçok yararlı etkisi olduğu bilinmektedir, sağlık profesyonellerinin klinik uygulamada probiyotik kullanımını benimsemesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the knowledge behavior and attitudes of dieticians about probiotics. This research, in April 2019 and living in any province of Turkey between July 2019 Nutrition and health centers in three different employees, including 427 dietitians were made to participants graduated from the dietetics department. 397 of the participants are female and 30 are male participants. Participants' general information, demographic status, age, marital status, duration of surgery, university they graduated from, and disease status were questioned. Their knowledge and attitudes about probiotic supplements, their consumption reasons, their frequency of consumption and their advice and knowledge attitudes were evaluated. When the data was analyzed, 94.1% of the healthcare professionals knew the definition of probiotics correctly. Most of the participants noted that probiotic supplements had many positive health effects on the gut microbiota. Although it is known that dietician participants do not have a very good attitude about probiotic supplements associated with diseases, and that there are different types of probiotic supplements associated with different diseases, it is necessary to increase their knowledge attitude about this situation. Looking at the general study results, health professionals have moderate knowledge of probiotics that can be improved by the implementation of targeted learning programs. Probiotics are known to have many beneficial effects in a wide variety of health areas, healthcare professionals need to embrace the use of probiotics in clinical practice.