Neovasküler tip yaşa bağlı maküla dejenerasyonlu hastalarda periferik kandaki kök hücre düzeyleri
Peripheral blood stem cell levels in patients with neovascular type age-related macular degeneration
- Tez No: 654417
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Hematoloji, Eye Diseases, Hematology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Neovasküler tip yaşa bağlı maküla dejenerasyonu (YBMD) olan hastalarda periferik kandaki kök hücre düzeylerinin belirlenmesi Gereç ve Yöntem: Çalışmaya neovasküler tip YBMD sahip 30 ve kontrol grubu oluşturmak üzere katarakt cerrahisi planlanan 27 hasta dâhil edildi. Hastalardan elde edilen kan örneklerinden flow sitometri yöntemi ile CD 34 (+) kök hücre sayımı yapıldı. YBMD grubu hastalarına ait dosya kayıtları retrospektif incelenerek demografik ve klinik özellikleri kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya YBMD grubunda 18'i erkek (% 60), 12 tanesi ( %40) kadın kontrol grubunda ise 12'si erkek (% 44,4), 15'i kadın (% 55,6) olmak üzere toplam 57 hasta dâhil edildi. Hastaların yaş ortalaması YBMD grubunda 72±7 kontrol grubunda ise 68±6 olarak bulundu. YBMD grubu ile kontrol grubu arasında yaş ve cinsiyet yönünden anlamlı fark tespit edilmedi. Her iki grup arasında sistemik hastalık yönünden fark bulunmazken sigara kullanımı YBMD grubunda anlamlı olarak daha yüksek bulundu.(p:0,02) Periferik kan CD 34(+) kök hücre düzeyleri ise YBMD grubunda anlamlı olarak yüksek bulundu. (p:0,001) Sonuç: Neovasküler tip YBMD'de gelişen koroidal neovaskülarizasyonda kemik iliği kaynaklı kök hücrelerin sistemik dolaşıma geçişi söz konusudur.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the level of peripheral blood stem cells in patients with neovascular type age-related macular degeneration (AMD). Materials and Methods: 30 patients with neovascular type AMD and as a control group, 27 patients scheduled for cataract surgery were enrolled in the study. The number of CD34+ hematopoietic stem cells (HSCs) isolated from peripheral blood were counted by flow cytometry. Records of patients with AMD group reviewed retrospectively and demographic and clinical data were recorded. Results: 18 males (60%) and 12 females (40%) in the study group, 12 male (44.4%) and 15 females (55.6%) in the control group, total of 57 patients were included in the study. The mean age of patients in AMD and control group were 72 ± 7, 68 ± 6 respectively. There was not statistical significance in terms of age and gender between AMD and control groups. There was no difference between the two groups in terms of systemic disease but smoking habit was significantly higher in the AMD group.(p = 0.02) CD 34 + stem cell levels in peripheral blood were significantly higher in the AMD group. (p = 0.001) Conclusion: The findings suggest that CD34+ HSCs may be recruited from bone marrow to peripheral blood in neovascular type AMD.