Altı sigma yaklaşımı kullanılarak otomotiv yan sanayisinde üretim hatalarının iyileştirilmesi üzerine bir uygulama
An implementation on production performance improvement at automotive supplier with six sigma approach
  1. Tez No: 654436
  2. Yazar: ERHAN ÇIĞAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SITKI SAYGILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Şirketler, günümüz rekabetçi piyasa koşulları karşısında ayakta kalabilmek için zorlu bir yarış içerisindedir. Sürekli artan maliyetler ve müşteri beklentileri, şirketleri olası finansal problemlerle karşı karşıya bırakmaktadır. Bu durumdan kendilerini korumak isteyen şirketler maliyetlerini düşürmek ve kazançlarını arttırmak için çeşitli yöntemler geliştirmişlerdir. Karlılığı ve müşteri memnuniyetini sürdürülebilir şekilde sağlamakta kullanılan yöntemlerin başında Altı Sigma metodolojisi gelmektedir. Altı Sigma metodolojisi otomotiv sektöründe uzun süredir kullanılan bir problem çözme yaklaşımıdır. Bu çalışma ile otomotiv sektöründe, Altı Sigma uygulama adımları olan tanımlama, ölçme, analiz, iyileştirme ve kontrol prensiplerine göre başarılı bir uygulama yapılmış ve sonuçlar paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Companies are in a race with others to stand strong against the recent competitive market conditions. The companies have a increasing probability of facing a big financial crisis in a near future because of increasing costs and customer demands. In order to decrase the costs and increase the profits, most of the companies have developed their own improvement methodologies. Six Sigma is one of the significant methodology to maintain the sustainable increase on profitability and customer satisfaction. Six Sigma has been used in automotive industry as a problem solving approach for a long time. With the help of this thesis, it was achieved to complete a Six Sigma implementation in automotive supplier and share the results by following defining, measuring, analysing, improving and controlling steps.