Antropojenik kirlilik kaynaklarında yaşayan Pelophylax ridibundus türü kurbağaların sağlık durumlarının araştırılması
The investigation of the health status of Pelophylax ridibundus living in anthropogenic pollution resources
  1. Tez No: 654454
  2. Yazar: MESUT DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Yapılan çalışmada Erzurum il merkezinde belirli antropojenik kirlilik kaynaklarında (tarımsal faaliyet, gürültü kirliliği, otoyol kirliliği ve evsel atıklar) yaşayan Pelophylax ridibundus (Amfibia: Anura; Ranidae) türü kurbağaların sağlık durumları araştırılmıştır. Yöntem: Bu amaçla önce kurbağaların yaşadıkları bölgelerden su ve sediment örneklerinde kirlilik unsurları enstrumental analiz yöntemiyle belirlenmiş ve bu alanlarda yaşayan kurbağalarda morfometrik (dalgalı asimetri-FA, kondisyon faktörü-KF, hepatosomatik indeks) ve eritrometrik (genotoksik ve sitotoksik) analizlerle sağlık durumları ortaya konulmuştur. Bulgular: Yapılan saha çalışması neticesinde ağır metal kirliliğine bağlı olarak P. ridibundus türü kurbağaların karaciğerlerinde bazı metallerin biriktiği, KF değerinin değişmediği, FA değerinin arttığı, eritrositik çekirdek anormalliği frekansının yükseldiği, eritrosit büyüklükleri küçülürken çekirdeksiz eritrosit, mitotik eritrosit, piknotik eritrosit ve olgunlaşmamış eritrosit frekanslarında ise bir artışın olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Kirlilik unsurlarının varlığı ile kurbağaların sağlık durumu arasında bir korelasyonun olduğu ve kurbağa popülasyonlarının antropojenik kirlilikten olumsuz etkilendikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In the planned study, the health status of Pelophylax ridibundus (Amphibia: Anura; Ranidae) species living in certain anthropogenic pollution sources (agricultural avtivities, noise pollution, road pollution and municipal wastes) in Erzurum was investigated. Method: For this purpose, firstly the water and sediment samples from the polluted regions where living the frogs were determined by instrumental analysis, and secondly morphometric (fluctuating asymmetry-FA, condition factor-CF, hepatosomatic index) and erythrometric (genotoxic, cytotoxic) analyzes were tried to reveal the health status of the frogs in the areas. Findings: As a result of the field study, it has been found that some metals have accumulated in the livers of Pelophylax ridibundus species due to heavy metal pollution, the CF value has not changed, the FA value and the erythrocytic nuclear abnormality frequency has increased. Moreover, erythrocyte size decreased and nucleated erythrocyte, mitotic erythrocyte, pycnotic erythrocyte and immature erythrocyte frequencies increased. Results: It was found that there was a correlation between the presence of pollution and the health status of frogs, and the frog populations were affected negatively by the anthropogenic pollution.