Trace elements in the black sea atmosphere concentrations and variations
  1. Tez No: 6787
  2. Yazar: GÜLEN HACISALİHOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRDAL TUNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET KARADENİZ ATMOSFERİNDE ESER ELEMENTLER: KONSANTRASYONLARI VE SAPMALARI HACISALIHO?LU, Gülen Yüksek Lisans Tezi, Çevre Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Assoc. Prof. Gürdal Tuncel Ağustos, 1989, 97 sayfa 1988 yılında, Karadeniz üzerinde atmosferik partiküller selluloz filitreler kullanılarak toplanmıştır. Karadeniz'de deniz seviyesine yakın toplanan atmosferik partiküllerin kimyasal yapıları toplam 40 element için nötron aktivasyon analizi (INAA) kullanılarak belirlenmiştir. Bu parçacıkların önemli bir kısmının, toprağın yapısında bulunan elementler (Ca, Gd, Fe ve Sc gibi) den oluştuğu görülmüştür. Bu parçacıkların ufak bir kısmının, Cd, Br, Zn ve As gibi ise antropojenik kaynaklı olduğu görülmüştür. Karadeniz atmosferinde ölçülen Cl, Br ve Mg'un deniz tuzundan oluştuğu, deniz zengileşme faktörü (EFm) kullanılarak belirlenmiştir. Nadir toprak elementlerinin oranı, toprakta bulunan miktardan daha yüksek, rafineriler ve mazot ile çalışan güç santrallerinden atılanlarınoranından ise daha küçük olduğu görülmüştür. 850mba yükseklikteki trajektoriler kirleticilerin kaynaklarının tespiti amacıyla kullanılmıştır. Hem trajektoriler hemde genel meteorolojik yapı Avrupa'nın Karadeniz atmosferinde ölçülen eser elementler için önemli bir kaynak olduğunu gösterir. Elementlerin atmosferden Karadeniz'e akıları hesaplanmış ve Cl, Cr, Cu, Zn, As, Se, Br, Mo, Sb, Cd, I, Cs, ve Au elementleri için bulunan akı miktarı nehirlerden gelen kirletici miktarına yakın veya çoğunlukla daha yüksek olduğu görülmüştür ki bunların Karadeniz'in kirliliğinde önemli rol oynadığı açıktır. ANAHTAR KELİMELER : Eser Elementler, Trajektoriler, INAA, Zenginleşme Faktörü, Uzun Vadeli Taşınım, Karadeniz, Nadir toprak elementleri (REE's) £4uv\ Dalı Soyısa\ l£oda ? fai* - Ol$Z. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TRACE ELEMENTS IN THE BLACK SEA ATMOSPHERE: CONCENTRATIONS AND VARIATIONS HACISALİHO?LU, Gülen M.S. in Env. E. Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Giirdal Tuncel August 1989, 97 pages Atmospheric particulate samples were collected over Black Sea, using cellulose filters during 1988. The chemical composition of atmospheric particles collected near sea level over the Black Sea has been analyzed for 40 elements by nondestructive Instrumental Neutron Activation Analysis (INAA). Most of the particulate mass was associated with crustal elements, such as Ca, Gd, Fe, and Sc. Only a small fraction of mass was comprised of elements clearly emitted from anthropogenic sources, e.g. Cd, Br, Zn and As. The REE's ratios for Black Sea atmosphere are higher than crustal ratios but as not as large as refinery and oil-fired power plant emissions. The marine enrichment factor indicate that CI, Br and Mg are all derived from sea salt. 850mba isobaric back trajectories are calculated and used to approximate source locations of sampled aerosols. Both iiitrajectories and general meteorological features suggest that Europe is an important source of trace elements in the Black Sea atmosphere. Fluxes of elements from atmosphere to the Black Sea were estimated. For elements, CI, Cr, Cu, Zn, As, Se, Br, Mo, Sb, Cd, I, Cs, and Au, atmospheric input values are comparable to or in most cases, higher than riverain input fluxes. Unless anthropogenic fluxes of these toxic elements are very large, atmospheric fluxes of these elements plays an important role in the pollution of Black Sea KEY WORDS : Trace Elements, Trajectories, INAA, Enrichment Factors, Long Range Transport, Black Sea, Sources, REE's. TV