Determination of resistance levels of some onion cultivars or inbreed lines with Fusarium testing at seedling stage
Bazı soğan çeşitleri veya ıslah hatlarında fide dönemi Fusarium testlemesi ile dayanıklılık seviyelerinin belirlenmesi
- Tez No: 654458
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ FUAT GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Genetik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışması Yalova gen havuzundaki bazı soğan genotiplerinin fide döneminde Fusarium testlemesiyle dayanıklılık seviyelerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada kullanılan izolat soğanda basal çürüklüğe ve fide döneminde çökertene neden olan Fusarium oxysporum f. sp. cepae'dır. Patojenik olan izolat konsantrasyonu 1x106 ml-1 olarak hemositometre ile ayarlanmıştır. Ekimden 10 gün sonra düzenli aralıklarla tohumların çimlenen tohum sayıları, hayatta kalan ve ölü fide sayıları alınmıştır. Soğan fide testi için varyans analizi ve kontrole karşı ortalamaların farkları Tukey testinin Genel Doğrusal Modeli kullanılarak analiz edilmiştir. Kontrol tohumlarının çimlenme oranı %72 ila %98 arasında değişirken, inokule edilmiş tohumlarının çimlenme oranı %39 ila %93 arasında değişmiştir. 'Texas Early Grano 502' %83.87 sağkalım oranı ile en yüksek seviyede dayanıklılık göstermiştir ve '19Y07' ve '19Y142' genotiplerin direnç seviyeleri diğer genotiplerden daha yüksektir. '19Y51', '19Y15' ve '19Y73' genotiplerin direnç seviyeleri diğer genotiplerden daha düşüktür. 'Akgün 12' %59.64 sağkalım oranıyla orta derecede dayanıklılık göstermiştir. Fide aşamasında bu soğan genotiplerinin bu patojene karşı direnç seviyelerinin belirlenmesi, daha ileri çalışmalar için bir ön adım olabilir.
Özet (Çeviri)
This master thesis study was carried out to determine the resistance levels of some onion genotypes in Yalova gene pool by Fusarium testing during the seedling stage. The isolate used in the study was Fusarium oxysporum f. sp. cepae, which causes damping off during the seedling stage and basal rot in onion bulb. The pathogenic isolate concentration which is pathogenic was adjusted as 1x106 ml-1 by hemocytometer. The number of germinated seeds and the number of survival and dead seedlings were taken at regular intervals 10 days after sowing. The variance analysis for the onion seedling test and the mean differences against control were analyzed by using General Linear Model of the Tukey test. The germination rate of control seeds varied between 72% to 98%, while the germination rate of inoculated seeds varied between 39% to 93%. 'Texas Early Grano 502' showed the highest level of resistance with a survival rate of 83.87%, and resistance levels of '19Y07' and '19Y142' genotypes were higher than other genotypes. Resistance levels of '19Y51', '19Y15' and '19Y73' genotypes were lower than other genotypes. 'Akgün 12' showed moderate resistance with a survival rate of 59.64%. Determining the resistance levels of these onion genotypes to this pathogen during the seedling stage may be a preliminary step towards further studies.