Bazı kısa gün soğan hatlarının alata ikliminde baş verimi ve sapa kalkma eğilimlerinin belirlenmesi
Determination of bulb yield and bolting tendencies of some onion inbred lines in alata climate
- Tez No: 654457
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ FUAT GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Genetik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Dünya ekonomisinde yemeklik soğanın (Allium cepa L.) önemli bir yeri vardır. Bu tez çalışması kapsamında, mevcut ıslah materyalleri Alata ikliminde yetiştirildi ve erken sapa kalkmaya tolerantlıkları ve verimleri belirlenmiştir. İyi bir kısa gün soğan çeşidi için birinci sezonda sapa kalkması istenmeyen bir özelliktir. Bu tez çalışması kapsamında 22 adet kısa gün soğan genotipi bitkisel materyal olarak kullanılmıştır. SAS Istatistik paket programı kullanılarak kısa gün genotiplerinde parsel verimi, baş soğan eni, boyu ve baş ağırlığı verilerinin ortalama ve standart sapmaları bulunmuştur ve verilerin korelasyon analizleride yapılmıştır. Bu analizler sonucunda Alata'da yetiştirdiğimiz kısa gün soğanlarımızın verim ortalaması 9.578 Kg olarak, baş eni ve boyu ortalaması sırası ile 8.05 ve 7.93 cm olarak ve baş ağırlığı ortalaması 200.15 gr olarak bulunmuştur. Ayrıca yapılan korelasyon sonucunda kısa gün genotiplerinde verim ile baş boyu arasındaki korelasyon hariç, diğer tüm korelasyonlar önemli çıkmıştır. Tez çalışmamızda kullandığımız 22 kısa gün genotipinin hiçbirinde sapa kalkma görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Edible onion (Allium cepa L.) has an important place in the world economy. Within the content of this thesis, existing breeding materials were grown in Alata climate and their early bolting tolerance and efficiency were determined. For a good short day onion variety, it is undesirable trait to bolting in the first season. Within the content of this thesis, 22 short day onion genotypes were used as vegetable material. Parcel yield, average and standard deviations of onion bulb width, length and bulb weight data were found in shortday genotypes using SAS Statistics package program and correlation analysis of the data was also performed. As a result of these analyzes, the average yield of our short-day onions grown in Alata was found to be 9.578 Kg, average bulb width and height, respectively, 8.05 and 7.93 cm, and average bulb weight was 200.15 g. In addition, as a result of the correlation, all other correlations were significant except for the correlation between yield and bulb length in short-day genotypes. None of the 22 short-day genotypes that we used in our thesis study had a bolting.