Experimental study on effects of geogrid reinforced zone on seismic performance of low-to-medium rise buildings
Geogrid ile güçlendirilmiş bölgenin az ve orta katlı binaların sismik performansı üzerine etkilerinin deneysel olarak incelenmesi
- Tez No: 654468
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE EDİNÇLİLER BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmada, geogridlerin zemin güçlendirme sistemi olarak etkinliğinin ve güvenilirliğinin incelemesi amaçlanmaktadır. Depremin yapılar üzerindeki etkisini önlemek veya en aza indirmek için, geogrid donatı bölgeleri oluşturularak deprem yüklerinin etkisinin azaltılmasına odaklanılmıştır. Bu sistem, yapının altında güçlendirilmiş geogrid temel oluşturabilmek için çeşitli geogrid konfigürasyon katmanlarından oluşur. Veri çıktıları üzerinden zemin-yapı etkileşimini ve yapısal davranışı ve dijital karşılaştırmaları gözlemleyerek güvenilir sonuçlar sunabilmek adına, laboratuvar düzeneği oluşturulmuştur. Bu amaçla, farklı geogrid donatı konfigürasyonları olan ve olmayan 1:10 ölçekli iki yapı modelinin farklı deprem koşullarında sismik davranışı incelenmiştir. Seçilen performans kriterlerine bağlı olarak bina modellerinin sismik tepkisini değerlendirmek için bir dizi sarsma masası testi yapılmıştır. Geogrid katman sayısına bağlı olarak geogrid donatı bölgesinin alçak ve orta katlı binaların sismik davranışına etkileri, donatılmış ve donatılmamış durumların test sonuçları karşılaştırılarak tartışılmıştır. Testlerin karşılaştırma sonuçları, zemine geogrid donatı ilave edilmesinin, geogrid tabakaları ile zemin arasındaki kenetlenme mekanizması aracılığıyla zeminden yapıya iletilen sismik enerjiyi sönümleyerek deprem etkilerini azaltabileceğini ortaya koymuştur. Kuvvetli yer hareketlerinin etkisinin azaltılması ile elde edilen önemli iyileştirmeler, geogrid takviyeli zemin sistemlerini yapıların sismik performansını iyileştirmek için önemli bir seçenek haline getirebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effectiveness and reliability of geogrids as a soil reinforcing system. In order to prevent or minimize the earthquake impact on structures, this study focuses on reducing the effect of earthquake loads by creating the geogrid reinforced zones. This system is composed of various layers of geogrid configurations to be able to create a reinforced geogrid foundation under the structure. To present reliable results through observing the soil-structure interaction and structural behaviour and digital comparisons via data outputs; an experimental setup was established. With this purpose in mind, the seismic behavior of the two 1:10 scaled structure models without and with the different geogrid reinforcement configurations under different earthquake conditions were studied. A series of shaking table tests were performed to evaluate the seismic response of the building models depending on the selected performance criteria. The effects of geogrid reinforced zone which is dependent on the number of geogrid layers on the seismic behaviour of the low-rise and medium rise buildings were discussed with comparing test results of the unreinforced and reinforced cases. Comparison results of the tests revealed that the inclusion of the geogrid reinforcement to the sand can reduce earthquake impacts by decreasing the transmitted seismic energy from soil to structure via the interlocking mechanism between geogrid layers and soil. Significant improvements in reducing forces of strong ground motions are able to make geogrid reinforced soil systems an option to improve seismic performance of the structures.