Ratlarda MC. farlane flep modelinde transkutanöz elektrik sinir stimülasyonu ve ultrason uygulanarak ön koşullamanın flep yaşamı üzerine etkileri
The effects of pre-conditioning BY using transcutanous electric nerve stimulation and ultrasound on flap survival
- Tez No: 654480
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ALPER KEMALOĞLU, ÖĞR. GÖR. SERCAN YÜCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giriş ve Amaç: Flepler, rekonstrüktif cerrahide sıklıkla uygulanan cerrahi işlemlerdendir. Kısmi flep yetmezlikleri rekonstrüktif cerrahinin öngörülemeyen komplikasyonlarıdır. Bu nedenle flepte doku kaybını azaltabilmek amacıyla çeşitli metotlar denenmiştir. Transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonunun (TENS) ve ultrasonun (US) yara iyileşmesini artırmasının hücresel ve fizyolojik mekanizmasını açıklamak üzere deneyler yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı random patern deri fleplerinin ön koşullamasında TENS ve¬ US uygulamasının dokuların yaşayabilirliğine etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalısmada 50 adet 4 aylık erkek Spraque-Dawley cinsi ratların sırtında 2 × 8 cm boyutlarında modifiye McFarlane flepleri kaldırıldı. Hayvanlar ağırlıkları açısından fark olmayacak şekilde 10 hayvandan oluşan 5 gruba ayrıldı; kontrol grubu, cerrahi geciktirme grubu, TENS grubu, US grubu ve TENS+US grubu. Flepler kaldırıldıktan 14 gün sonra flep canlılık oranları fotoğraflanarak ölçüldü. Gruplardaki her denekten biyopsi alındı. Tüm gruplarda doku Vascular Endothelial Growth Factor (VEGF) düzeyleri ölçüldü ve histopatolojik hasar parametreleri (nekrotik hücreler, fibroblast-fibrosit sayısı, polimorf nüveli lökosit infiltrasyonu ve vasküler yoğunluk) değerlendirildi. Elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Flep nekroz oranı kontrol grubunda %52,22 ± 9,71; cerrahi geciktirme grubunda %16,57 ± 4,80; tens grubunda %32,45 ± 7,61; usg grubunda %32,95 ± 8,09; usg+tens grubunda %35,83 ± 8,05 idi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Flaps are the most common surgical procedures in reconstructive surgery. Partial flap necrosis is an unpredictable complication of reconstructive surgery. For this reason, various methods have been tried to reduce flap necrosis. Experiments have been conducted to explain the cellular and physiological mechanism by which transcutaneous electrical nerve stimulation (TENS) and ultrasound (US) to enhance wound healing. The aim of this study is to investigate the effect of TENS and US application on the survival of tissues in the preconditioning of random pattern skin flaps. Materials and Methods: In the study, modified McFarlane flaps of 2 × 8 cm in size were removed on the backs of 50, 4-month-old male Spraque-Dawley rats. The animals were divided into 5 groups of 10 animals with no difference in weight; control group, surgical delay group, TENS group, US group, and TENS + US group. Flap viability rates were measured visually 14 days after the flap operation. A biopsy was taken from each subject in the groups. Tissue Vascular Endothelial Growth Factor (VEGF) levels were measured in all groups, and histopathological damage parameters (necrotic cells, fibroblast-fibrocyte count, polymorphous leukocyte infiltration, and vasculer density) were evaluated. The data obtained were analyzed statistically. Results: The rate of flap necrosis was 52.22 ± 9.71% in the control group; 16.57 ± 4.80% in the surgical delay group; 32.45 ± 7.61% in the TENS group; 32.95 ± 8.09% in the US group; and 35.83 ± 8.05% in US+TENS group.