Ratlarda mcfarlane flep modelinde midazolamin flep yaşamı üzerine etkileri
The effect of midazolam on flap survival on rat mcfarlane flap model
  1. Tez No: 195230
  2. Yazar: UMUT ÖZBEBİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TİLLA ÇORUH
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Giriş ve Amaç: Plastik cerrahi teknikleri arasında sık kullanılan flepuygulamalarında, flep nekrozunu azaltmaya yönelik çeşitli farmakolojik yöntemlerdenenmiştir. VEGF'ün flep yaşamı üzerine olumlu etkileri bilinmektedir.Midazolamın ise VEGF düzeylerini arttırdığı gösterilmiştir. Bu deneysel çalışmanınamacı anestezi pratiğinde çok sık kullanım alanı bulan midazolamın flep yaşamıüzerine olası etkilerini göstermektir.Materyal ve metod: Ağırlıkları 224?262 gram arası olan 50 adet dişi WistarAlbino cinsi rat kullanıldı. Ratlarla yapılan ön çalışmalar sonrasında, ratlar 10'arlı 2ayrı gruba ayrıldı. 1.grup kontrol grubu, 2.grup ise midazolam grubu olarakbelirlendi. Ratlarda 8x3 cm.lik McFarlane flep modeli kullanıldı. Midazolamıtekrarlayan dozlarda (cerrahi işlemden önceki 2 ve 10. saate, cerrahi işlem sırasında,postoperatif 24. ve 48. saatlerde) uyguladık.Midazolam intraperitoneal olarak ve 15mg/kg olacak şekilde verildi. Kontrolgrubunda ise midazolam yerine aynı sıvı hacminde serum fizyolojik kullanıldı.Postoperatif 5. günde tüm ratlardan kaldırılan fleplerdeki yaşam alanlarımilimetrekare olarak ölçüldü ve bu flepler alınarak 48 saat % 10' luk formaldehitsolüsyonu içinde bekletildiler. Her flebin distal, kritik ve proksimal zonlarındanalınan tam kat kesitlerden immunohistokimyasal preparatlar hazırlanarak yeni oluşandamar sayıları karşılaştırıldı.Bulgular: Flep yaşam alanları kontrol grubunda ortalama 1071 ± 89.49mm², midazolam grubunda ise 1080 ± 93.80 mm² olarak hesaplandı. Heriki gruptakicanlı flep alanları karşılaştırıldığında p>0.05 olarak bulundu ve istatiksel olarakanlamsız kabul edildi. İmmunohistokimyasal olarak yapılan çalışmada ise fleplerindistal zon, kritik zon ve proksimal zonlarından alınan kesitlerdeki damar sayıları herbir büyütme sahasında sayılarak gruplar istatiksel olarak karşılaştırıldı. Her iki gruptada yeni oluşan damar sayıları arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark yoktu.Sonuçlar: Sonuç olarak, tekrarlayan midazolam uygulamasının flep yaşamalanlarını arttırmadığını, fleplerden yapılan kesitlerin immunohistokimyasalincelemelerinde ise yeni oluşan damar sayıları açısından kontrol grubu ile tedavigrubu arasında istatiksel olarak fark olmadığını gösterdik.
Özet (Çeviri)
Background and aim: Flap applications which are often used among plastic surgerytechniques, various pharmacolojic methods were tested to reduce the flap necrosis.VEGF is known that it has positive effects on flep survival. It was also shown thatmidazolam increases VEGF levels. Our literature review showed that there are nostudies about effects of midazolam on flap survival. The aim of this experimentalstudy is to show the effect of midazolam which is often used in anestesia practice onflap survival.Materials and methods: 50 Wistar Albino rat weigting between 224?262 gr wereused. The rats were seperated into two groups after the pre-studies. Each groups have10 rats. The first group was determined as the control group and the second group asthe midazolam group. 8x3 cm of Mc Farlane flap model was used on the rats. Basedon this work we used midazolam 2?10 hour preoperation, in operation andpostoperative 24?48 hour. Midazolam was applied at dosage of 15 mg/kgintraperitonealy. In the control group however saline was used instead of midazolam.Survival areas of flaps in all rats were calculated as square milimeter in postoperativefifth day. These flaps were tooken and have been waited to in 10% of formaldehit for48 hours. New formed vessels were compared using immunohistochemical samplesof distal, critical, proximal zones of all flaps.Findings: The rate of flap life for each group was determined by calculating assquare milimeter. It was determined that the average life of the control group as 1071± 89.49 mm² and in the Midazolam group as 1080 ± 93.80 mm². Compairing the flaplife in each group it was found that p>0.05 and was statistically seen as notsignifiant. In the immunohistochemical studies the number of vessels in the distalzone, critical zone and proximal zone were counted in each microscopic area and thegroups were compared. The number of vessels in each group were statistically notsignifiant.Conclusion: In result it is shown that practicing midazolam dosen?t increase flap liferates and that statistically there are no differences between the control group and thetreatment group in the immunohistochemical experiments of the cross sections of theflaps.