Ratlarda MC farlane flep modelinde mikroiğneleme ile yapılan ön koşullamanın flep yaşamı üzerine etkileri
Effect of preconditioning by micro needling on flap viability in rat MC farlane flap model
- Tez No: 443749
 - Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ÇORUH
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Erciyes Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş ve Amaç: Onarım cerrahisinde fleplerde kısmen veya total kayıplar cerrahi onarımın önceden tahmin edilemeyen ve en istenmeyen komplikasyonudur. Günümüze kadar bu istenmeyen durumun önüne geçebilmek amacıyla çeşitli metotlar denenmiş ve hala denenmektedir. Bu metotlar arasında en sık uygulanan ve en güvenilir metot cerrahi flep geciktirmesidir. Bu çalışmanın amacı VEGF düzeyini arttırdığı bilinen mikro iğneleme uygulaması ile yapılan ön koşullamanın flep canlılığına etkisini ve bu etkinin kullanılan mikro iğneleme aletindeki mikro iğne uzunluğu ile uygulama süresine bağlı farklılık gösterip göstermediğini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Kontrol, cerrahi geciktirme ve mikro iğneleme uygulaması yapılan gruplara ayrılan 72 adet 4 aylık Sprague Dawley cinsi sıçanların sırtında 2×8 cm boyutlarında modifiye McFarlane flepleri kaldırıldı. Kontrol grubunda ek müdahale yapılmadan flepler kaldırılarak tekrar yerine dikildi. Cerrahi geciktirme grubunda flepler bipedikülü flep olarak kaldırıldı ve tekrar yerine dikildi. On dört günlük bekleme süresi tamamlandıktan sonra cerrahi geciktirme grundaki flepler kaldırıldı ve tekrar yerine dikildi. Mikro iğneleme gruplarında 0,5 ve 1 mm iğne uzunluğuna sahip mikro iğneleme aleti 7 ve 14'er gün uygulandıktan sonra flepler kaldırıldı. Flepler kaldırıldıktan 14 gün sonra flep canlılık oranları ölçüldü. Tüm gruplarda doku ve plazma Vascular Endothelial Growth Factor (VEGF) düzeyleri ölçüldü, toplam damar sayıları ve flep canlılık oranları saptandı. Her gruptan ikişer denekte mikro anjiyografi ile flep damarlanmasına dair görüntüler elde edildi. Elde edilen veriler istatistiksel olarak birbirleriyle karşılaştırıldı. Bulgular: Flep canlılık oranı, kontrol grubunda %29,75±10,35, cerrahi geciktirme grubunda %73,26±4,70, mikro iğneleme yapılan gruplarda ise; 0,5 mm 7 gün ön koşullama grubunda %48,18±11,49, 0,5 mm 14 gün ön koşullama grubunda %62,65±11,05, 1 mm 7 gün ön koşullama grubunda %65,59±5,70, 1 mm 14 gün ön koşullama grubunda %69,57±9,41 idi. Doku VEGF düzeyi kontrol grubunda 578,166±168,715 pg/ml, cerrahi geciktirme grubunda 909,749±377,257 pg/ml, 0,5 mm 7 gün ön koşullama grubunda 667,930±238,376 pg/ml, 0,5 mm 14 gün ön koşullama grubunda 758,346±236,362, 1 mm 7 gün ön koşullama grubunda 693,824±57,642 pg/ml, 1 mm 14 gün ön koşullama grubunda 776,974±111,684 pg/ml idi Plazma VEGF düzeyi kontrol grubunda 217,588±16,222 pg/ml, cerrahi geciktirme grubunda 240,698±16,775 pg/ml, 0,5 mm 7 gün ön koşullama grubunda 218,169±15,125 pg/ml, 0,5 mm 14 gün ön koşullama grubunda 224,900±16,080 pg/ml, 1 mm 7 gün ön koşullama grubunda 224,342±18,516 pg/ml, 1 mm 14 gün ön koşullama grubunda 229,782±36,996 pg/ml idi Mikro anjiyografide cerrahi geciktirme grubunda flebin çok sayıda odaktan beslenmeye başladığı damar sayısı ve çaplarının diğer gruplardan daha fazla olduğu dikkati çekerken, mikro iğneleme yapılan gruplarda damar sayısı ve çapını en fazla arttıran grubun 1 mm iğne ile 14 günlük ön koşullama yapılan grup olduğu gözlendi. Histopatolojik incelemede cerrahi işlem öncesinde alınan biyopsilerde 1 mm2' lik alanda sayılan damar sayıları kontrol grubunda 8,4±1/mm2, cerrahi geciktirme grubunda 22,5±4,5/mm2, 0,5 mm 7 gün ön koşullama grubunda 17,2±2/mm2, 0,5 mm 14 gün ön koşullama grubunda 19,8±3,7/mm2, 1 mm 7 gün ön koşullama grubunda 19,2±2/mm2, 1 mm 14 gün ön koşullama grubunda 21,6±3,7/mm2 idi. Cerrahi işlem sonrasında alınan biyopsilerde 1 mm2' lik alanda sayılan damar sayıları kontrol grubunda 30,2±5,3/mm2, cerrahi geciktirme grubunda 32,2±9,8/mm2, 0,5 mm 7 gün ön koşullama grubunda 31,9±6,4/mm2, 0,5 mm 14 gün ön koşullama grubunda 33,3±7,2/mm2, 1 mm 7 gün ön koşullama grubunda 31,9±5,7/mm2, 1 mm 14 gün ön koşullama grubunda 35,6±9/mm2 idi. Sonuç: Mikro iğneleme uygulaması yapılan deneklerde damar sayısı ve flep canlılık oranları kontrol grubuna göre artış gösterdi. Mikro iğneleme uygulaması ile yapılan ön koşullamada cerrahi flep geciktirmesine yakın başarılı sonuçlar elde edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Partial or total flap necrosis is still the main complication of reconstructive surgery. Prevention of skin flap necrosis is the main aim of flap surgery. The most common and reliable method is flap delay which depends to increase the VEGF levels and angiogenesis. The aim of this study is to research the effect of different type of micro needling devices on flap viability, tissue and plasma VEGF levels, total vessel counts. Material and Method: Control, flap delay and 4 micro needling groups were designed. Four month old 72 male Sprague Dawley rats were used. Modified McFarlane flap designed on rat dorsal skin. In control group, only skin flap was elevated and sutured to its place. In flap delay group, bipedicled flaps were elevated and 14. day the flap completely relevated and resutured. In microneedling groups 0,5 mm and 1 mm needle length devices were used. Seven and fourteen days preconditioning was done by each needle length devices. At the last day of preconditioning flaps were elevated and sutured back to its place. At 14. day of flap elevation photographs of each rat was taken for flap necrosis area calculation, samples were taken for VEGF levels and histopathologic assesment of angiogenesis. Two rats were used for microangiography. Results: Flap survival rates was %29,75±10,35 in control group, %73,26±4,70 in flap delay group, %48,18±11,49 in 0,5 mm needle length 7 days micro needling group, %62,65±11,05 in 0,5 mm needle length 14 days micro needling group, %65,59±5,70 in 1 mm needle length 7 days micro needling group, %69,57±9,4 in 1mm needle length 14 days micro needling group.