Proteaz (matriks metalloproteinaz ve sistein katepsin) inhibitörlerinin post sisteminin bağlanma direnci üzerine etkisi
Effects of protease (matri̇x metalloproteinase and systein cathepsin) inhibitors on bond strength of post systems
- Tez No: 654487
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELAL SEYFİOĞLU POLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Amaç: Protetik diş hekimliği uygulamalarında yapılan restorasyonlarin uzun ömürlü olması kuvvetli bir adezyona baglidir. Diş dokusuna rezin simanlar aracılığı ile yapıştırılan fiber postların başarısı için adezyonun kuvvetlendirilmesi önemli bir unsurdur. Günümüzde materyallerin gelişmesiyle adezyon bir hayli güçlenmiş olsa dahi birtakım faktörler halen diş dokusu-rezin adezyonunda dezavantaj oluşturabilmektedir. Bu faktörlerin en önemlilerinden bir tanesi dentin proteazlarının (matriks metalloproteinlerinin (MMP) ve sistein katepsin) kollajen matriks uzerindeki yıkıcı etkisidir. Çalışmamızda, farklı MMP inhibitörleri ve çapraz bağlayıcıların dentin ve rezin arasındaki bağlantıya olan etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda; klorheksidin (CHX), gluteraldehit (GA) ve kurkumin (Kurk), çapraz bağlayıcı ve MMP inhibitörlerinin kök kanal dentinine uygulandıktan sonra RelyX fiber postlar; RelyX U200 ve RelyX Ultimate rezin simanlar ile simante edildi. Kontrol gruplarına herhangi bir dentin biyomodifikasyonu uygulanmadı (n: 8). Örnekler 24 saat sonunda ve termal yaşlandırma sonrası mikro push-out yöntemi ile bağlanma dayanımı açısından test edildi. Ayrılma tipleri stereomikroskop ile sınıflandırıldı. Veriler istatistiksel olarak değerlendirildi. Nanosızıntı değerlendirmesi SEM ile kalitatif olarak yapıldı. Bulgular: RelyX U200 rezin simanın gluteraldehit grubu immediat bağlanma değerleri kontrol grubundan yüksektir. Termal yaşlandırma sonrası ise gluteraldehit ve klorheksidin grupları bağlanma değerleri kontrol grubundan yüksektir. RelyX Ultimate rezin simanın immediat bağlanma değerlerinde MMP inhibitör ve çapraz bağlayıcılar ile kontrol grubu arasında fark yoktur. Yaşlandırma sonrası kurkumin grubunun bağlanma değerleri kontrol grubunda düşük bulunmuştur. Termal yaşlandırma sonrası koheziv ayrılma tipinin daha fazla olduğu görüldü. Sonuç: RelyX U200 ve RelyX Ultimate rezin simanlar kullanıldığında, klorheksidin ve gluteraldehit ajanları fiber postların bağlanma değerlerini düşürmemektedir. Kurkumin, RelyX Ultimate 3 aşamalı olarak kullanıldığında, bağlanma değerlerini düşürmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Durable prosthetic restorations depend on strong adhesion. Reinforcement of adhesion is important factor for success of glass fiber posts luted root canal by resin cements. Although adhesion of resins to dentin is quite strong, some factors may contribute disadvantages. One of the most important of these factors is degradative effect of dentin protease (Matrix metalloproteinases and cystein cathepsin) on collagen matrix. In this study, researching of effects of different MMP inhibitors and cross linkers on resin-dentin bond strength is aimed. Material and Method: Glass fiber posts are luted by RelyX U200 and RelyX Ultimate resin cements after chlorhexidine, glutaraldehyde and curcumin application to root canal (n: 8). Dentin biomodifications were not applied to negative control groups. Examples were tested after 24 hours and thermal aging by micro push-out bond strength test. Failure patterns were classified by stereomicroscope. Datas were analyzed statistically. Nanoleakage were analyzed by SEM qualitatively. Results: Mean immediate bond strength value of glutaraldehyde group of RelyX U200 is higher than control group. Bond strength values of glutaraldehyde and chlorhexidine is higher than control group after thermal aging. There is no difference between mean immediate bond strength values of RelyX Ultimate. Mean bond strength value of curcumin group is lower than control after aging. Cohesive failure patterns are prominance after thermal aging. Conclusion: Chlorhexidine and glutaraldehyde agents does not effect bond strength of fiber posts luted by RelyX U200 and RelyX Ultimate negatively. Curcumin pretreatment decreases bond strength of RelyX Ultimate resin cement used with 3 step adhesive system.