Bazı bitkisel kökenli uçucu yağların Alman hamam böceği (Blatella germanica L. (Blattodea:Blatellidae))nimflerine karşı ölüm etkisi
Mortality effect some plant-based essential oils against german cockroach (Blatella germanica L. (Blattodea: Blatellidae)) nymphes
  1. Tez No: 654490
  2. Yazar: SİNEM SULAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TUNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Çalışmada bazı bitkisel uçucu yağların Blatella germanica (Blatella germanica L. Blattodea:Blatellidae) nimflerine karşı ölüm etkisi araştırılmıştır. Bu çalışmada Blatella germanica nimfleri üzerine 14 tane bitkisel uçucu yağ (Zingiber offinicale R. (Zingiberaceae) , Pimpinella anisum L. (Apiaceae), Brassica nigra L. (Brassicaceae), Mentha piperita L.(Lamiaceae), Chenopodium ambrosioides L. (Chenopodiaceae), Betula lenta L.(Betulaceae), Juniperus communis L. (Cupressaceae), Origanum vulgare (Lamiacaea), Abies balsame L. (Pinaceae), Citrus aurantium L.(Rutaceae), Laurus nabilus L.(Lauraceae), Cinnamomum zeylanicum (Lauraceae), Myristia frangras H. (Myristicaceae) ve Foeniculum vulgare M. (Apiaceae)) 5 µl l-1 konsantrasyon da test edilmiştir. Test edilen yağların farklı konsantrasyon ve maruz kalma süreleri sonucunda farklı etkiler gözlemlenmiştir. B. nigra %100 ölüm, C. ambrosioides %56.6 ölüm, M. piperita %66.6 ölüm, Z. officinale %86.6 ölüm, C. zeylanicum %60 ölüm, J. communis-B. lenta-M. fragrans %36 ölüm, O. vulgare %60 ölüm, L. nobilis %33 ölüm, A. balsamea %26 ölüm, P. anisum %63 ölüm, F. vulgare %83 ölüm, C. aurantium %30 ölüm ile Blatella germanica üzerinde ölüm etkileri göstermişlerdir. B.germanica nimfleri üzerine yüksek ölüm etkisi gösteren B. nigra, P. anisum, F. vulgare yağları için farklı maruz kalma ve konsantrasyon uygulamaları yapılmıştır. B. germanica nimflerinde %100 ölüme neden olan konsantrasyonlar B. nigra yağında 4 µl l-1, F. vulgare yağında 20 µl l-1 iken P. anisum yağında 20 µl l-1' dir. B. nigra, F. vulgare ve P. anisum uçucu yağlarının LC50 değerleri sırasıyla 1.154 µl l-1, 4.924 µl l-1, 3.171 µl l-1 bulunmuştur. LT50 değerleri B. nigra yağında 5.322 saat ve F. vulgare yağında 9.170 saat iken P. anisum yağında 6.922 saat olarak bulunmuştur. Yapılan bu çalışma sonucunda elde edilen verilere göre B. germanica nimflerine karşı etkili ölüm etkisi gösteren B. nigra, F. vulgare ve P. anisum uçucu yağlarının mücadelede kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the study, it has been researced death effect of some essential oils against German cockroach (Blatella germanica L. Blattodea: Blatellidae) nymphes. In this study, fourteen essential oils (Zingiber offinicale R. (Zingiberaceae) , Pimpinella anisum L. (Apiaceae), Brassica nigra L. (Brassicaceae), Mentha piperita L.(Lamiaceae), Chenopodium ambrosioides L. (Chenopodiaceae), Betula lenta L.(Betulaceae), Juniperus communis L. (Cupressaceae), Origanum vulgare (Lamiacaea), Abies balsame L. (Pinaceae), Citrus aurantium L.(Rutaceae), Laurus nabilus L.(Lauraceae), Cinnamomum zeylanicum (Lauraceae), Myristia frangras H. (Myristicaceae) ve Foeniculum vulgare M. (Apiaceae)) that is concentrated at 5 ul 1-1, have been tested on German cockroach nymphes. As a result of different concentration of the tested oils and exposure time, different affects have been observed. They have demonstrated death effects on German cockroaches with B. nigra %100, C. ambrosioides %56.6, M. piperita %66.6, Z. officinale %86.6, C. zeylanicum % 60, J. communis-B. lenta-M. fragrans %36, O. vulgare %60, L. nobilis %33, A. balsamea %26, P. anisum %63, F. vulgare %83, C. aurantium %30 percent of death. It has been applied different exposure time and concantrations for the essential oils; B. nigra, P. anisum, F. vulgare that have high death effects on B. germanica nymphes. The concantrations that cause %100 percent death on B. germanica nymphes, are in B. nigra oil 4 ul 1-1, F. vulgare oil 20 ul 1-1, meantime it is 20 ul 1-1 in P. anisum oil. B. nigra, F. vulgare and P. anisum essential oils' LC50 values in order of 1,154 ul 1-1, 4,924 ul 1-1, 3,171 ul 1-1, has been found. LT50 values have been stated 5,322 hours for B. nigra oil, 9,170 hours for F. vulgare oil and 6,922 hours for P. anisum oil. According to the data acquired as a result of this study, it has been shown that the essential oils, B. nigra, F. vulgare and P. anisum, that have efficient death effect against German cockroach nymphes, can be used for campaign(struggle).