Davranışsal finans perspektifinde bireysel yatırımcı kararları ve 2008 Küresel Finans Krizi üzerine bir değerlendirme
Indivudual investor decisions in the behavioral finance perspective and an assessment on the 2008 Global Finance Crisis
  1. Tez No: 654566
  2. Yazar: GÖKHAN EBİNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELAL KIZILDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Geleneksel finans, insanları rasyonel kabul eden, karar alırken rasyonel davranan, hata yapmayan, hata yaparsa hatasının farkına varıp tekrarlamayan, duygularından arındırılmış bir düşünce sisteminden bahseder. Geleneksel finans teorisi, temel olarak beklenen fayda teorisi üzerine kurgulanmıştır. Ancak her zaman insanların rasyonel davranamayacağı bazı hatalarını tekrarlayabileceği görülmüş ve eleştiri almıştır. Psikoloji ve sosyoloji gibi bilim dallarından faydalanarak davranışsal finans, geliştirilmiştir. Davranışsal finans teorisinde, insanların rasyonel olamayacağı, duyguları ve psikolojik eğilimlerinin olduğu bu gibi faktörlerden etkilendiği varsayılmaktadır. Davranışsal finans, temel olarak beklenti teorisi üzerine kurgulanmış bir teoridir. İnsanların, bir robot gibi matematiksel hesaplamalar yaparak karar alması mümkün görünmemektedir. İnsanlar, ekonomik hayatta karar alırken gelir durumu ve içinde bulunduğu çevre gibi faktörlerden etkilenmektedirler. Bu faktörler görmezden gelinerek, kurulan modellerden doğru sonuca ulaşılması düşük bir olasılık gibi görünmektedir. Bu tezde, bireysel yatırımcıların, yatırım davranışları ve yatırım kararları üzerinde rol oynayan ekonomik ve psikolojik etmenler, 2007'nin sonlarında başlayan 2008'de ivme kazanan ve 2009'un başlarına kadar etkileri devam eden 2008 küresel finans krizi de göz önünde bulundurularak araştırılmaya çalışılmıştır. Nitel araştırma yöntemleri arasında yer alan doküman incelenmesi yapılarak birincil ve ikincil kaynaklar incelenmiş, betimleyici analiz yöntemi kullanılmış ve yorumlanmıştır. Sonuç itibariyle, bireysel yatırımcıların yatırım yaparken psikolojik eğilimlerden, etkilendiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Traditional finance speaks of a system, which accepts people rationally, acts rationally when making decisions, does not make mistakes, does not repeat the mistake if it makes mistakes is a thought system free of emotions. Traditional finance theory. However, it has always been observed and criticized that people can repeat some of their mistakes that they cannot act rationally. Behavioral finance was developed by making use of branches such as psychology and sociology. In behavioral finance theory, it is assumed that people cannot be rational, have emotions and psychological tendencies, and are affected by such factors. Behavioral finance is basically a theory built on expectation theory. It does not seem possible for people to make decisions by making mathematical calculations like a robot. People are influenced by factors such as income status and the environment in which they live when making decisions in economic life. It seems unlikely that these factors will be ignored and the correct result will be achieved from the established models. In this thesis, the economic and psychological factors that play a role on the investment behavior and investment decisions of individual investors have been investigated by taking into account the 2008 global financial crisis, which started in late 2007 and accelerated until the beginning of 2009. The primary and secondary sources were examined by examining the document among the qualitative research methods, descriptive analysis method was used and interpreted. As a result, it was concluded that individual investors are affected by psychological tendencies when investing.