A study on psychological biases, personality traits, and investment behavior from behavioral finance perspective
Davranışsal finans perspektifinden psikolojik önyargılar, kişilik özellikleri ve yatırım davranışı üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 927163
  2. Yazar: ÖZGE NASIRCILAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜZEYYEN ÇİĞDEM AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Yatırım kararları, insan hayatının en temel ancak en kritik parçalarından biridir. Geleneksel finans, insanların yatırım kararlarında rasyonel davrandığı fikrini savunsa da gerçekliğin bu görüşten uzak olduğu görülmektedir. Davranışsal finans perspektifine göre insanlar yatırım kararlarını verirken tam rasyonalite ile hareket etmezler ve yatırımcıların psikolojik önyargı ve kişilik özelliklerinden etkilenmeleri kaçınılmazdır. Bu nedenle araştırmacılar için yatırımcıların bu önyargı ve kişilik özelliklerinin etkisi altındaki gerçek yatırım davranışlarını anlamak büyük önem taşımaktadır. Mevcut davranışsal finans literatürüne göre, aşırı güven, sürü davranışı ve risk toleransı bu bağlamda küresel olarak en çok çalışılan değişkenlerden bazılarıdır. Ancak, bu değişkenlerin Türk yatırımcıların yatırım davranışları üzerindeki etkisi henüz keşfedilmemiş bir araştırma alanıdır. Ayrıca, bu değişkenler mevcut literatürde yaygın olarak çalışılmış olsa da davranışsal finans çerçevesinde kendini izleme değişkenine ilişkin büyük bir araştırma açığı bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı davranışsal finans çerçevesinde aşırı güven, sürü davranışı, risk toleransı ve kendi kendini izlemenin yatırım davranışı üzerindeki etkisini ve Türk Borsasındaki bireysel yatırımcıların yatırım davranışını analiz ederek var olan araştırma boşluklarını doldurmaktır. Veriler 410 katılımcıdan çevrimiçi anket yoluyla toplanmış ve regresyon analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, aşırı güven, sürü davranışı, risk toleransı ve kendi kendini izlemenin Türk yatırımcıların yatırım davranışları üzerinde anlamlı ve pozitif etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Demografik faktörlerin analizi, aşırı güven ve risk toleransının, cinsiyet, yatırım deneyimi ve yatırım hacmi grupları için anlamlı şekilde farklılaştığını gösterirken sürü davranışı ve kendi kendini izlemenin aylık gelir grupları için anlamlı bir şekilde farklılaştığını ortaya koymuştur. Akademik katkılarının yanı sıra bulguların, bireysel yatırımcılar ve finansal kuruluşlar için de yatırım davranışlarını etkileyen faktörlerin derinlemesine anlaşılması açısından faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Investment decision-making is one of the most fundamental yet critical parts of human life. Even though traditional finance defends the idea that humans act rationally in their investment decisions, reality seems to be far from this view. According to the behavioral finance perspective, humans don't act in full rationality while making their investment decisions and they are bound to get affected by their psychological biases and personality traits. Given this, it carries significant importance for researchers to understand the actual investment behavior of the investors under the influence of these biases and personality characteristics. According to the existing behavioral finance literature, overconfidence, herding behavior, and risk tolerance are some of the most studied variables within this context globally. However, the effect of these variables on the investment behavior of Turkish investors is a research area yet to be explored. Additionally, even though these variables are widely studied within the existing literature, there exists a huge research gap regarding the self-monitoring variable in the behavioral finance framework. Therefore, to fill these research gaps, this study aims to analyze the investment behavior of individual investors in the Turkish Stock Exchange Market by examining the impact of overconfidence, herding behavior, risk tolerance, and selfmonitoring on investment behavior within the behavioral finance framework. Data is collected via online questionnaires from 410 participants and analyzed using regression analysis. The results indicated that overconfidence, herding behavior, risk tolerance, and self-monitoring have a significant positive impact on the investment behavior of Turkish investors. Also, the analysis of demographic factors revealed that overconfidence and risk tolerance differ significantly for gender, investment experience, and investment volume groups whereas herding behavior and self-monitoring are significantly different for monthly income groups in the study. In addition to the academic contributions, it is thought that the findings will be beneficial for individual investors, and financial institutions in terms of understanding the factors affecting investment behaviors in depth.