Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde konuşma ve dinleme becerilerinin gelişimi açısından iletişimsel yöntemin kullanımı
The use of communication method in terms of the development of speaking and listening skills in teaching Turkish as a foreign language
- Tez No: 654571
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÖÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Yabancı/ikinci dil öğretiminin asıl amacı öğrencinin hedef dilde iletişim kurabilmesidir. Hedef dil öğretilirken, bu amaca yönelik yaklaşım, yöntem ve tekniklerin kullanılması, hedef dil öğrencisinin özellikle zorunlu yaşam alanlarında rahatlıkla iletişim kurabilmesi açısından önemlidir. Bu bağlamda geçmiş yıllarda ortaya konan ve geçerliğini günümüzde koruyan iletişimsel yöntem, en etkili yöntemlerden biri olarak görülmektedir. İletişimsel yöntemin merkezinde, dilin yapısından çok dilin kullanımına önem verme, öğrenci tarafından yapılan hataları sürecin bir parçası olarak görme ve doğal bir öğrenme ortamı oluşturma amacı vardır. Bu çalışmada da yabancı dil öğretimi konusunda 1970'li yıllarda ortaya çıkan ve günümüzde etkisini koruyan iletişimsel yöntemin, Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde iletişimsel beceriler olan konuşma ve dinleme becerilerine etkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırma deseni olarak durum çalışması tercih edilmiştir. Araştırmanın uygulamaları Gazi Üniversitesi TÖMER'de eğitim gören yabancı uyruklu öğrencilere ve kurumda çalışan öğretmenlere yönelik gerçekleşmiştir. Araştırmanın verileri gözlem, görüşme ve doküman incelemesiyle elde edilmiştir. Araştırmada 30 saat gözlem gerçekleştirilmiş, farklı ülkelerden gelen 30 öğrenci ve kurumda çalışan 12 öğretmen ile görüşme yapılmıştır. Veriler ayrıntılı bir şekilde içerik analizi kullanılarak incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda iletişimsel yöntemin hem öğretici hem de öğrenci açısından dinleme ve konuşma becerilerinin gelişimine olumlu yansımaları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of foreign / second language teaching is that the student can communicate in the target language. While teaching the target language, the use of approaches, methods and techniques for this purpose is important for the target language learner to communicate easily, especially in compulsory life areas. In this context, the communicative method, which was introduced in the past years and preserves its validity today, is seen as one of the most effective methods. At the center of the communicative method is to give importance to the use of the language rather than the structure of the language, to see the mistakes made by the student as part of the process and to create a natural learning environment. In this study, it is aimed to reveal the effect of the communicative method, which emerged in the field of foreign language teaching in the 1970s and preserves its effect today, on the communication skills of speaking and listening skills in teaching Turkish as a foreign language. The applications of the research were carried out for foreign students studying at Gazi University TÖMER and teachers working in the institution. Case study was preferred as a research design. The data of the research were obtained by observation, interview, and document analysis. The data were analyzed in detail using content analysis. In the study, 30 hours of observation was carried out, 30 students from different countries and 12 teachers working in the institution were interviewed. As a result of the research, activities prepared for speaking and listening skills based on the communicative method were presented to the students and the positive reflections of the communicative method on the development of listening and speaking skills for both the instructor and the student were revealed.