Tüketicilerin finansal okuryazalık düzeylerinin online alışveriş davranışlarına etkileri
Effects of consumers financial literacy levels on online shopping behavior
- Tez No: 654598
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU İNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Finansal okuryazarlık, tüketicilerin parayı kullanmasında ve yönetiminde, finansal kaynakların seçiminde ve kullanımında doğru ve bilinçli kararlar vermesine katkı sağlamaktadır. Finansal okuryazarlık kavramı, tüketicilerin tasarruf sağlaması, karşılaşabilecekleri finansal sorunları çözebilmesi ve sağlıklı finansal kararlar alabilmeleri için önemlidir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte online alışveriş kavramı ortaya çıkmıştır ve tüketiciler online alışverişi tercih etmeye başlamışlardır. Tüketicilerin online alışveriş davranışları demografik özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Bu çalışmada finansal okuryazarlık ve online alışveriş kavramları derinlemesine araştırılarak bu perspektifte, tüketicilerin finansal okuryazarlık düzeylerinin online alışveriş davranışlarına etkilerinin ölçülmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu ölçüt örnekleme ile seçilen 16 kişi oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda yüksek finansal okuryazar ve orta düzeyde finansal okuryazar bireylerin benzer şekilde online alışveriş davranışları gösterdikleri sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcılar online alışverişi tercih etme nedeni olarak fiyat uygunluğu, zaman tasarrufu, kolaylık, pandemi süreci ve ürün çeşitliliğini belirtmişlerdir. Ayrıca katılımcılar online alışverişlerinde daha çok teknolojik aletler, ayakkabı ve kıyafet satın almayı tercih etmektedirler. Bunun yanı sıra araştırma sonucunda finansal okuryazar düzeyi yüksek katılımcıların online alışverişlerinde sanal kredi kartı ile ödeme yapmayı tercih ederken, orta düzeyde finansal okuryazarlık düzeyine sahip katılımcıların online alışverişlerinde kredi kartı ile ödeme yapmayı tercih ettikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Financial literacy is the possession of the skills and knowledge that allows the consumer to make informed and effective decisions with all of their financial resources. Financial literacy concept is important for the consumer to save money, to solve their own financial problems and make sound financial decisions. As with the recent developments in techonogy, online shopping market is formed and the consumer started to prefer it. Consumers online shopping preferences show demographic differences. In this report, we are aiming to throughly investigate the financial literacy and online shopping concepts and with this outlook calculate the effects of the financial literacy of the consumers on their online shopping habits. The structured interview technique was used in the research. The study group of the research consists of 16 people selected by criterion sampling. As a result of the research, it was concluded that highly financial literate and moderate financial literate individuals display similar online shopping behaviors. Participants stated that the reason for choosing online shopping is affordability, time saving, convenience, pandemic process and product variety. In addition, participants prefer to buy more technological devices, shoes and clothes in their online shopping. In addition, as a result of the research, it was determined that participants with high financial literacy prefer to pay with a virtual credit card in their online shopping, while participants with medium financial literacy prefer to pay by credit card for their online shopping.