Konut dokunulmazlığının ihlali suçu
Inviolabilitiy of domicile
- Tez No: 654599
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNER HANDE ULUTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Temel hak ve özgürlükler arasında yer alan konut dokunulmazlığı hakkı, sahip olduğu önem nedeniyle hem ulusal hem de uluslararası belgelerde koruma altına alınmıştır. İç hukukta 1982 Anayasası'nın 21. maddesinde düzenlenen konut dokunulmazlığı hakkı ile beraber konut, işyerleri ve bunların eklentileri 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 116. maddesi ile yalnızca güvence altına altına alınmakla kalmamış; aynı zamanda konut dokunulmazlığı hakkına yönelik ihlaller de116. madde gereği yaptırım tâbi tutulmuştur. Konut dokunulmazlığı hakkı kişi özgürlüğü ile ilgilidir. Bu hakkın tanınması ile kişiliğin ve kişinin korunması sağlanmıştır. Türk Ceza Kanunu'nda düzenlenen müeyyide de bu korumayı güvence altına almaktadır. Böylelikle Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne pozitif bir yükümlülük getirilmiştir. Çalışmamızın amacı konut dokunulmazlığı hakkının önemini vurgulamak, Türk Ceza Kanunu 116. madde ile korunmak istenen değerin mülkiyet hakkı olmadığını anlatmak, gelişen toplum düzeni ve yaşayışına göre Türk Ceza Kanunu'nu 116. maddesine doktrindeki düşünceler ve kişisel eleştirilerimiz ile katkı sunmaktır. Bu nedenle bu çalışmada konut, işyeri, eklentileri kavramları üzerinde durulmuş, uygulamada karşılaşılan örnekler çerçevesinde Türk Ceza Kanununun 116. maddesinde yer alan konut dokunulmazlığının ihlali suçu irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The right to residence immunity, which is among the fundamental rights and freedoms, is protected in both national and international documents due to its importance. In domestic law, housing, workplaces and their additions are not only secured with the 116th article of the Turkish Penal Code No.5237, along with the right to residence immunity regulated in Article 21 of the 1982 Constitution; at the same time, violations of the right to immunity of residince 116. has been sanctioned as required by the article. The right to residence immunity is related to the freedom of the person. With the recognition of this right, the protection of personality and person is provided. The sanction regulated in the Turkish Penal Code also guarantees this protection. Thus, yielding a positive obligation on the Republic of Turkey. The aim of our study is to emphasize the importance of the right to residince immunity, to explain that the value to be protected by Article 116 of the Turkish Penal Code is not the right of property; To contribute to the 116th article of the Turkish Penal Code with our thoughts and personal criticisms in the doctrine according to the developing social order and life. For this reason, housing has been focused on the concepts of residence, workplace and its extensions in this study; within the framework of the examples encountered in practice, the crime of violation of the immunity of residince included in the 116th article of the Turkish Penal Code was examined.