Investigation of the geotechnical properties of the solid wastes of brick and tile plants in Turgutlu
Turgutlu'da bulunan tuğla ve kiremit fabrikası katı atıklarının geoteknik açıdan incelenmesi
- Tez No: 65460
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF ŞENGÜN KAYALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Gittikçe artan endüstrileşme ve tüketimin bir sonucu olarak atık maddeler bütün dünya ülkeleri için olduğu kadar Türkiye için de oldukça önemli bir sorun haline gelmiştir. Bu bağlamda geoteknık mühendislik önemli bir işlev yüklenmiş bulunmaktadır. Bu atık sorununun geleneksel teknolojide temellenen Turgutlu tuğla ve kiremit endüstrisi de yaşamaktadır. Bu teknolojinin beraberinde sürüklediği çeşitli nitelikte engeller nedeniyle, üretim sürecinin çeşitli aşamalarında oldukça fazla miktarda bozuk ve çatlak tuğlalar, kömür külleri atık olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle tuğla atıklarını doğa yok edememektedir. Bu noktadan hareketle, çalışmamızın amacı Turgutlu tuğla ve kiremit fabrikalarının katı atık potansiyelini belirlemek ve bu atıkların geoteknik açıdan özelliklerini araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT As a result of increasing pace of industrialisation and consumption, waste materials have rather become an important problem for all the countries including Turkey. In this connection geotechnical engineering has undertaken an important function and responsibility. Turgutlu brick and tile industry, which based on traditional technology, is greatly under the pressure of this waste problem Due to managerial and technological handicaps of the technology used in this industry, deformed bricks and coal ashes are produced in great volume in different stages of production. We should point out that brick wastes can not be disintegrated by nature. This perspective in view, the aim of this thesis is to determine the solid waste potential jgf the brick and tile plants in Turgutlu and to investigate the geotechnical properties of these solid wastes.