Location of highrise buildings in İzmir central business district
İzmir merkezi iş alanlarındaki yüksek yapıların konumu
- Tez No: 65459
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT AYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
IV ÖZET Faydalı ve vazgeçilemez bir bina tipi olarak kabul edilen yüksek yapılar çağımızın en çarpıcı mimari olayıdır. Yüksek yapıların 19 yy. sonlarında ortaya çıkışı iki faktöre dayanmaktadır.Bunlardan ilki asansörün icadıdır. İkincisi ise, yapıların duvarlarının taşıyıcı özelliğini ortadan kaldıran çelik-iskelet sistemdir. İlk örnekleri ABD'de görülen yüksek yapılar, zaman içinde teknolojinin daha da gelişmesi ile birlikte dünya' nın diğer ülkelirinde de inşaa edilmiştir. Yüksek yapıların yapımında gözönünde bulundurulması gereken en önemli kriterlerden biri yer seçimi kriterleridir. Yüksek yapılar, şehirde istenilen her yere inşaa edilemezler. Yüksek yapıların konumu belirlenirken doğal faktörler, ekonomik faktörler, yasal faktörler, altyapı faktörleri, çevresel ve tarihi faktörler, sosyal ve psikolojik faktörler de dikkate alınmalıdır, bütün bu faktörler ile birlikte tasarım kriterleri belirlenmeli ve yüksek yapı inşaasına başlanmalıdır. Aksi taktirde, yüksek yapılar kentsel felaketlere yol açabilirler. Bu çalışmada, yüksek yapıların yerseçim kriterlerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. İzmir Merkezi İş Alanında ise yüksek yapıların konumlanması, belirlenen kriterler doğrultusunda incelenecektir. Çalışmadaki ilk bölüm giriş bölümüdür. İkinci bölümde ise yüksek yapıların başlangıcı, kimliği ve gelişiminden bahsedilmiştir. Yüksek yapıların gelişimi dört dönem olarak ele alınmıştır. Birinci dönem (1885'e kadar), ikinci dönem (1885-1930 ), üçüncü dönem (1930- 1960), ve dördüncü dönem (1960 sonrası).V Üçüncü bölümde, yerseçim kriterleri ve tasarım kriterleri yer almıştır. Kentsel Mekanda Yüksek Yapıların Rolü konusu bunları izlemiştir. Bu kısım üç bölüm olarak düşünülmüştür: Şehir Formları, Siluet ve Kentsel İmaj, ve Kentsel Çevre üzerindeki Etki. Dördüncü bölümde, İzmir Merkezi İş Alanındaki Yüksek Yapıların Konumu, proje alanı ve bu alan için hazırlanan proje anlatılmıştır. Beşinci bölüm de sonuç bölümüdür.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Highrise buildings, which are considered as a useful and unavoidable type of building, are one of the most striking architectural phenomenon of this century. Emergence of the highrise buildings, towards the end of 19th century depends on two factors. The first of these is invention of the elevator. The second one is the invention of steel frame system which eliminates the load bearing property of the walls. Highrise buildings that were firstly built in USA, with the development of technology in time began to be constructed in other world countries, too. During the construction of highrise buildings one of the most important criteria that should be considered is the location criteria. They can't be build in everywhere in the city. While giving the decision of location of highrise buildings natural factors economical factors, legal factors, infrastructural factors, environmental and historical factors, social and psychological factors must be considered. With the help of all these factors design criteria must be defined and then the construction of highrise building must start. Otherwise, highrise buildings can create urban disasters. In this thesis it is aimed to define location criteria for highrise buildings. In the case study of Location of Highrise in Buildings İzmir Business District, highrise buildings will be examined in accordance with the determined criteria. In this thesis the first chapter is the introductions section. In the second chapter genesis, identity, and evolution of highrise buildings are discussed. The evolution of highriseIll buildings are taken in four periods. First period (up to 1885), second period (1885 to 1930), third period (1930 to 1960) and the fourth period (after 1960). In the third chapter, location criteria and design criteria of highrise buildings took place, and the section Role of Highrise Buildings in Urban Space followed these in this chapter. This section was considered in three parts: City Forms, The Skyline and the Urban Image and Impact on the urban Environment. In the fourth chapter, location of highrise buildings in İzmir Central Business District and then the project area and the project prepared for this area is explained. The fifth chapter is the conclusion section.