Continuity and change in the ideology of the Nationalist Action Party (MHP), 1965-2015: From Alparslan Türkeş to Devlet Bahçeli
Milliyetçi Hareket Partisi ideolojisinde süreklilik ve değişim, 1965-2015: Alparslan Türkeş'ten Devlet Bahçeli'ye
- Tez No: 654619
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN HEPER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
Bu doktora tezi, 1965'ten 2015'a kadar Alparslan Türkeş (Milliyetçi Hareket Partisi'nin kurucu lideri) ile Devlet Bahçeli'nin (ikinci ve şimdiki lider) milliyetçi fikir ve uygulamaları arasındaki süreklilik ve süreksizliklerin derinlemesine sistematik bir çalışmasını sunmaktadır. Bu amaçla, bu çalışma (i) genel milliyetçilik teorileri, (ii) Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminden 2015'e kadar Türk milliyetçiliğinin tarihsel gelişimine odaklanacak ve (iii) Türkeş ve Bahçeli'nin milliyetçi söylem ve pratiklerinde ayırt edilebilir farklılıkların olup olmadığını ve eğer varsa, bu farklılıkların nasıl ve neden ortaya çıktığını soracaktır. Akademik literatürde bu iki liderin milliyetçi fikirleri ve uygulamalarının kapsamlı bir karşılaştırmalı analizi yoktur, bu nedenle karşılaştırmalı ve tarihsel bir metodoloji kullanan bu tez, konunun ilgili yapısal bağlam içinde ilk sistematik analizini sağlamaktadır. Bu doktora tezi, iki liderin milliyetçi fikir ve pratiklerinin, bir yandan, partinin temel iddiaları açısından süreklilik gösterdiğini, diğer yandan, söz konusu tarihsel bağlamın algılanan tehditlerine karşılık gelen partinin taktiksel ihtiyaçları doğrultusunda Türk milliyetçiliğinin etnik, kültürel ve sivil bileşenlerine değişen derecelerde vurgu yaparak evrildiğini savunmaktadır. Bu doktora tezinin bulguları, en azından Türkiye örneğinde, milliyetçilik türlerine dayanan teorilerin ve argümanların çok fazla ampirik desteğe sahip olmadığına dair kanıtlara katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This Ph.D. dissertation offers an in-depth, systematic study of the continuities and discontinuities from 1965 to 2015 between the nationalist ideas and practices of Alparslan Türkeş (the founder and first leader of Turkey's Nationalist Action Party [Milliyetçi Hareket Partisi, MHP]) and Devlet Bahçeli (the second and current leader). To this end, this study focuses on (i) general theories of nationalism; (ii) the historical development of Turkish nationalism from the late Ottoman Empire until 2015; and (iii) whether there are discernable differences between the nationalist ideas and practices of Türkeş and Bahçeli, and, if so, how and why such differences emerged. There appears to be no far-reaching comparative analysis of the nationalist ideas and practices of these two leaders in the academic literature, so this dissertation, using a comparative and historical methodology, provides the first systematic analysis of this topic within the relevant structural context. The dissertation argues that while the two leaders' nationalist ideas and practices show continuity in terms of the party's foundational claims, their ideologies have evolved as each leader has varied his emphasis on the ethnic, cultural, and civic components of Turkish nationalism. These changes parallel the party's tactical needs in response to the perceived threats arising from specific historical contexts. The findings of this Ph.D. dissertation contribute evidence that theories and arguments based on types of nationalism have little empirical traction, at least in the Turkish case.